[quote]Autoškoly ode dneška opět mohou zahájit výuku, zatím však v omezeném režimu. Koronavirová krize a s ní související vládní zákaz činnosti způsobily řadě autoškol i statisícové ztráty. Ceny řidičských kurzu tak nejspíš do budoucna porostou. ČTK to dnes řekl předseda Asociace autoškol ČR Ondřej Horázný. V Česku je kolem 3000 autoškol.[/quote]

Provoz autoškol, který vláda kvůli koronaviru zakázala v polovině března, je možný zatím s omezeními. Teoretické výuky se budou moci zúčastnit maximálně čtyři studenti, praktickou jízdu pak může absolvovat pouze jeden. „To nebude problém zvládnout, porostou však provozní náklady autoškol,“ uvedl Horázný.

Upozornil, že některé otázky provozu kurzů je ještě třeba dořešit, jde například o zkoušky. Zda otevřou všechny autoškoly už dnes jisté není, podle Horázného někteří provozovatelé nechtějí kvůli epidemii spěchat. Výuka ovšem bude ve zpřísněných ochranných a hygienických podmínkách.

Více než měsíční zastavení provozu způsobilo řadě autoškol až statisícové ztráty. Provozovatelé museli dál platit fixní náklady, jako jsou nájmy, leasingy, DPH, energie, silniční daň a další nutné poplatky. Vedle toho prohluboval ztrátu ušlý zisk. Některé autoškoly, které měly finanční problémy už před krizí, tak podle předsedy asociace musely řešit existenční potíže už v první týdnu zákazu.

Jedním z hlavních důsledků krize tak bude nejspíš růst cen kurzů. „Bude potřeba ty ztráty nahradit, náš obor byl navíc dlouhodobě finančně podhodnocený,“ podotkl Horázný. Pro srovnání uvedl, že například na Slovensku je průměrná cena kurzů 500 – 800 eur (asi 13.500 až 21.700 Kč),v Rakousku 1500 eur (cca 40.785 Kč), zatímco v Česku je průměrná cena okolo 400 eur (asi 10,876 Kč). Jak velké může nastat zdražení nechtěl predikovat, bude podle něj záležet na každém provozovateli.

Jedním z provozovatelů, který dnes opět zahájí provoz, je Tomáš Glatz ze stejnojmenné ostravské autoškoly. I když vláda provoz uvolnila, stále podle něj zbývá vyřešit mnoho otázek. „Magistrát neví, jak a kdy budou zkoušky a další záležitosti,“ uvedl. Výuka se zatím bude podle něj zaměřovat zejména na dokončení už rozpracovaných kurzů.

Kurzy bezpečné jízdy obnovil také Mostecký autodrom. „Režim kurzů se přizpůsobí veškerým nutným hygienickým pravidlům a nařízením, bude individuální a bezkontaktní,“ uvedla ředitelka polygonu Veronika Raková. Platí to i pro teoretickou výuku, při níž se zájemci běžně shromažďují v učebně. První termíny autodrom nabízí o víkendu 2. a 3. května.

 

Zdroj : ČTK