Od úterý už nebudou v Česku zrušené zóny placeného parkování ve městech a obcích. Vláda dnes zrušila příslušné krizové opatření, kterým o tom dřív rozhodla. Vyplynulo to z výsledků jednání zveřejněných na webu kabinetu. Kabinet zrušil zóny od 16. března jako jedno z opatření proti šíření epidemie koronaviru, dosud platné usnesení počítalo s tím, že platit se nebude do konce nouzového stavu. Praha obnoví platnost modrých zón až 11. května, napsal na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

„Vláda usnesení zrušuje s účinností od 28. dubna od 00:00 hod.,“ stojí v dnešním rozhodnutí. V zónách placeného parkování mohly dosud stát všechny automobily zdarma. Platilo to i pro takzvané modré zóny, které jsou určeny obvykle jen pro místní obyvatele a podnikatele.

Praha obnovení platnosti parkovacích zón zřejmě odloží. „Vláda v tom zas dělá jen chaos. Oznámit nám obnovení modrých zón tři hodiny před jejich znovuobnovením nedává smysl,“ napsal na twitteru primátor Hřib. Uvedl, že neprodleně vydá nařízení o obnově platnosti modrých zón až 11. května. „Tento termín jsme chtěli po vládě a je domluvený i s jednotlivými městskými částmi,“ doplnil. Hřibův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) na facebooku uvedl, že město prodlouží lidem parkovací kartu o dobu, kdy budou zóny zrušeny.

Vláda zóny zrušila 16. března, postupně termín jejich spuštění prodlužovala a nakonec rozhodla, že znovu začnou fungovat až se skončením nouzového stavu. O jeho dalším pokračování bude v úterý jednat Poslanecká sněmovna, kabinet aktuálně žádá, aby místo do 30. dubna nouzový stav pokračoval do 25. května.

Pražský krizový štáb v minulosti žádal uspíšení spuštění parkovacích zón. Zástupci hlavního města požadovali, aby v případě prodloužení nouzového stavu do 25. května vláda spustila fungování zón právě 11. května. Vedení magistrátu původně zóny chtělo zachovat i v době koronavirové krize, později tvrdilo, že jejich absence způsobuje dopravní potíže zejména v centru metropole.

 

Zdroj : ČTK