DPP

Jedním z témat letošní Aviatické pouti, která se uskuteční na pardubickém letišti 2. a 3. června, bude výročí 100 let od vzniku Československa. Chybět nebudou ani tradiční válečné scény z první a druhé světové války. Kromě historických letadel a jejich replik se návštěvníci mohou těšit na moderní stroje a akrobatické výkony.

Jedním ze zajímavých bodů programu bude vystoupení trojice dvouplošníků Bücker. „Tyto stroje mají svůj původ v polovině 30. let v Německu a následně se rozšířily do řady států světa. Mají i přímou vazbu na československý letecký průmysl, protože již v roce 1936 se firma Tatra ve Studénce stala prvním zahraničním výrobcem produkujícím cvičný typ Bücker 131 v licenční výrobě,“ uvedl Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Organizátoři slibují také přílet dvoutrupého stíhacího letounu Lockheed P-38 Lightning z druhé světové války, jednomotorového turbovrtulového stroje typu EKW C-3605 nebo kopie dolnoplošníku Avia B.H.1.

Pořadatelé již na webu zveřejnili, že na programu letošním ročníku je například i společný průlet více než deseti vzácných válečných letounů, největší vystoupení akrobatické skupiny The Flying Bulls ve střední Evropě nebo vystoupení vzdušných sil Armády ČR a Centra leteckého výcviku Pardubice. Prezentovat se budou kluby vojenské historie a automobiloví veteráni.

Zdroj: ČTK