[quote]Až 1300 strojvedoucím v Česku letos vyprší první licence na řízení vlaku. To je asi 12 procent všech dosud vydaných licencí. Prvním z nich skončí desetiletá licence v září, o prodloužení o dalších deset let budou muset požádat Drážní úřad, informoval dnes úřad v tiskové zprávě.[/quote]

Strojvedoucí budou moci žádat o prodloužení předem. Drážní úřad jim následně vydá novou licenci se stejným číslem a platností na deset let. „Doporučujeme, aby žadatelé nenechávali výměnu na poslední chvíli a podávali žádosti alespoň s dvouměsíčním předstihem. Žádosti standardně vyřizujeme do 30 dnů,“ řekl ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář. „Zvolili jsme nekomplikovaný způsob obnovy licencí, aby byla výměna pro žadatele co nejjednodušší,“ dodal.

Strojvedoucí pro kladné vyřízení žádosti o prodloužení musí splnit zákonné podmínky, jako jsou například zdravotní způsobilost nebo bezúhonnost v případě trestných činů, které souvisí s řízením vlaku. Postup prodloužení platnosti upravuje nový metodický pokyn.

 

Zdroj : ČTK