[quote]Bělorusko pozvalo zástupce mezinárodních leteckých organizací ICAO, IATA, EASA a leteckých úřadů Evropské unie a Spojených států, aby prostudovali incident s letadlem společnosti Ryanair. Oznámila to dnes agentura TASS.[/quote]
Běloruské ministerstvo dopravy také současně zveřejnilo přepis komunikace posádky letadla s běloruskými dispečery jako důkaz, že posádka letu RF 4978 nebyla vystavena „nátlaku, hrozbám a přinucení“.
Ruská redakce BBC upozornila, že dispečeři, kteří posádku informovali o údajné hrozbě bombové nálože na palubě letadla, ji podle pravidel měli vybídnout k přistání na nejbližším letišti, což v dané chvíli byl již Vilnius, kam měl letoun beztak namířeno. Blíže byla i letiště v Grodnu a Brestu. Místo toho však dispečeři trvali na „doporučení“, aby stroj přistál v Minsku.
Běloruské úřady v neděli i za pomoci stíhačky přinutily letoun z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zadržet opozičního novináře Ramana Prataseviče. Západ to označil za „pirátství“ a zareagoval sankcemi, včetně zákazu letů běloruských aerolinek či doporučení vyhnout se vzdušnému prostoru Běloruska.
Pratasevič žádal o azyl v Polsku, ale polské úřady mu jej odmítly udělit, ačkoliv vláda tvrdí opak, napsal dnes na svém webu opoziční deník Gazeta Wyborcza. Pratasevič podle své tehdejší partnerky Katarzyny Jerozolimské do Polska přijel na podzim 2019, kdy spolu se spoluzakladatelem opozičního zpravodajského kanálu Nexta Scjapanem Pucilou podal ve Varšavě žádost o azyl.
Zatímco Pucila azyl získal, Pratasevič nedostal od polských úřadů žádné informace, a tak se rozhodl ucházet o azyl na Litvě. Když si zašel na polský úřad pro pas, dozvěděl se, že v jeho případě byla žádost před několika měsíci zamítnuta.
O tom, že Pratasevič získal azyl v Polsku, nejprve novináře informoval náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński, později však dodal, že novinář „nedokončil azylovou proceduru“ v Polsku a místo toho získal azyl v sousední zemi. Litva ale Pratasevičovi jen udělila pobytové vízum, napsala Gazeta Wyborcza
Zdroj : ČTK