DPP

[quote]Zabezpečovací zařízení stanice v černohorské Podgorici zmodernizuje tuzemský výrobce železniční a zabezpečovací techniky AŽD Praha. Zakázka na výbavu železničního uzlu má hodnotu 6,1 milionu euro (zhruba 160 milionů korun) a firma si od ní slibuje výhodu v budoucích tendrech na modernizaci železnic v zemi. To se týká v první řadě plánované modernizace trati Bijelo Polje – Bar, kde chtějí Černohorci revitalizovat sedm stanic, uvedl generální ředitel firmy Zdeněk Chrdle.[/quote]

I v minulosti se AŽD Praha podílela na modernizaci černohorské železniční sítě. Například firma zmodernizovala zabezpečení trati mezi Podgoricou a Nikšičem za 1,5 miliardy korun.

Země balkánského poloostrova jsou tradičním odbytištěm výrobků tuzemské společnosti. Ta dodávala v minulosti zabezpečovací zařízení například do Srbska či Makedonie. Významné zakázky získala rovněž v předchozích letech v Turecku, Spojených státech nebo v Litvě.

Společnost zaměstnává 1650 lidí. Podle údajů z fiskálního roku končícího v září 2016 společnosti klesl zisk o 19 procent na 643 milionů korun. Důvodem je úbytek velkých zakázek zejména v tuzemsku.

Zdroj: ČTK