Zdroj: Freeimages.com

[quote]Dvě stě milionů eur (5,1 miliardy Kč) chce v příštích čtyřech letech do infrastruktury pro cyklisty investovat německá metropole. Nové pruhy pro cyklisty, rozšíření některých stávajících i zvýšení počtu míst pro odkládání kol by podle představ berlínské radnice mělo vést k tomu, že podíl cyklodopravy do roku 2025 stoupne až na 20 procent.[/quote]

V Berlíně byl podle zprávy radnice z roku 2013 zhruba třináctiprocentní a od té doby podle odhadů o něco narostl, k číslům z Kodaně má ale i tak zatím hodně daleko.

Jedním z klíčových plánů berlínské radnice, který to má změnit, je zajištění lepší bezpečnosti pro cyklisty zejména na velmi frekventovaných úsecích. Pruhy pro cyklisty na nich mají být do budoucna nejméně dva metry široké a od aut je mají oddělovat téměř metr vysoké sloupky a metr široký pruh. Nové cyklopruhy, s jejichž výstavbou se začne příští rok na úseku mezi čtvrtěmi Neukölln a Kreuzberg, budou navíc nabarveny na zeleno, tak aby se i barevně jasně odlišovaly od části vozovky pro auta.

Město, které chystá i 100.000 nových míst pro odkládání kol, tak chce dosáhnout výrazného snížení počtu nehod. Loni se v Berlíně stalo 7495 nehod, do nichž byli zapojeni cyklisti. Sedmnáct jezdců na kole při nich zemřelo, dalších 583 bylo těžce zraněno.

I poměrně vysoký počet nehod byl jedním z důvodů, proč Berlín, který má v porovnání s většinou českých měst velmi dobrou infrastrukturu pro cyklisty, v celoněmeckých žebříčcích měřících spokojenost cyklistů končil na spodních příčkách. V posledním takovém žebříčku byl až na 36. místě z 39 hodnocených měst. Série nových opatření by i to podle představ radnice měla změnit.

Zdroj: ČTK

DPP