Zdroj: Freeimages.com

[quote]Nejkrásnějším českým nádražím se v letošním roce staly Doksy v Libereckém kraji. Pro nádraží známé především takzvanou Hraběcí čekárnou s vymalovanými obrazy Máchova jezera a zámku v Doksech, ležící na trati mezi Bakovem nad Jizerou a Českou Lípou, hlasovalo 1602 lidí. Na druhém místě se umístily Třebívlice s 1429 hlasy. Na vyhlášení výsledků to oznámili pořadatelé ankety z Asociace Entente Florale CZ.[/quote]

V minulém ročníku soutěže zvítězila Mimoň. Právě vítězství nedaleké Mimoně přimělo navrhovatele letošního vítězného nádraží Jiřího Šťastného k přihlášení Doks. Ocenění podle Šťastného přichází téměř přesně ke 150. výročí zahájení provozu na této trati. O sobotu 11. listopadu budou mít návštěvníci nového nejkrásnějšího nádraží možnost výročí provozu oslavit přímo v Doksech, v České Lípě nebo v Novém Boru, kde bude připravený kulturní program. Součástí oslav budou nostalgické jízdy historickými vlaky s parními lokomotivami.

Nádraží v Třebívlicích leží na trati mezi Čížkovicemi a Obrnicemi, kterou jako nevyužívanou prodala nedávno Správa železniční dopravní cesty výrobci železniční zabezpečovací techniky AŽD Praha. Ta během roku na trati provozovala v letní sezóně turistické vlaky, s Ústeckým krajem nyní jedná o znovuobnovení pravidelného provozu.

Titul Pohádkové nádraží obdržela stanice Velký Valtinov. Zvláštní ocenění dostal starosta obce Střezimíř a předseda spolku Železnice Česká Sibiř Miloš Jelínek. Spolek se snaží zachránit část trati bývalé Dráhy císaře Františka Josefa z Prahy do Vídně včetně nádraží ve Střezimíři. Tato část trati leží na trase takzvaného IV. železničního koridoru. Po rekonstrukci úseku mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi se s využitím stávající trati nepočítá, nové spojení by mělo vést jinudy.

Loni v anketě o nejkrásnější nádraží uspěla Mimoň, rok před tím nádraží Nový Jičín – město. Sdružení pořádá soutěž od roku 2007. Celkem lidé do letošní ankety o nejkrásnější nádraží zaslali na 7600 hlasů.

Zdroj: ČTK