DPP

[quote]S příchodem jara naplno začala motorkářská sezona. Motocyklisté přitom dlouhodobě patří ke zranitelným skupinám silničního provozu, loni byli účastníkem 3233 dopravních nehod, což je meziročně asi o šest procent méně. Motorkáři zavinili 60 procent z těchto nehod. Upozornil na to dnes BESIP. Letos během prvního čtvrtletí na cestách zemřelo při nehodách sedm motocyklistů. Loni za celý rok 61, což je meziročně o 14 méně.[/quote]

Návrat na silnice po zimní pauze je podle BESIPu kritickým obdobím pro motocyklisty. Během zimy totiž mnoho z nich ztratili řidičské návyky a vyježděnost. Silnice jsou navíc ještě po zimě studené, což způsobuje špatnou přilnavost pneumatik a stále na nich leží spousta nečistot, prachu i štěrku po zimních údržbách. BESIP proto apeluje na důkladnou přípravu motocyklu před vyjetím. Připravit by se na motorkáře na silnicích měli i řidiči aut.

Loni sice počet nehod i jejich tragických následků mezi motorkáři mírně klesl, roli však z části hrála i koronavirová krize. Ta provoz lehce oslabila. I tak motocyklisté nadále patřili k rizikovým skupinám na silnicích. Nejzasaženější věkovou skupinou co do následků nehod byli motocyklisté ve věkové kategorii 45-54 let, mezi kterými bylo usmrceno 12 lidí a 93 jich bylo těžce zraněno. Mezi usmrcenými a zraněnými převládali muži. Celkem bylo loni při nehodách s účastí motocyklistů usmrceno 59 mužů a dvě ženy. Nejhorší bilance byla ve Středočeském kraji se 16 mrtvými. Nejvíce tragických nehod se stalo v zatáčkách, na kterých loni zemřelo 24 motocyklistů, tedy skoro 40 procent z celkového počtu obětí. Nejčastější příčinou byla nepřiměřená rychlost, která byla důvodem nehod s 25 usmrcenými lidmi.

Z hloubkové analýzy dopravních nehod podle BESIPu vyplývá, že až v polovině nehod motocyklisté selhávají v situacích, kdy chybně vyhodnotí získané informace. Typicky jde například o chybné vyhodnocení náročnosti trasy a s tím související nepřizpůsobení rychlosti jízdy. V porovnání s ostatními řidiči je u motocyklistů častější příčina nehod kvůli vysoké rychlosti a nepřizpůsobení jízdy, dále kvůli riskantnímu předjíždění, vědomému nerespektování pravidel silničního provozu nebo kvůli reakci v panice. Při zranění motocyklistů potom nejčastěji dochází k poranění hlavy nebo končetin.

 

Zdroj : ČTK