[quote]Ve švýcarských letadlech se testuje robot vybavený ultrafialovými lampami, které likvidují viry. Cílem projektu je obnovit mezi cestujícími důvěru v bezpečné cestování, kterou podlomila pandemie covidu-19. Roboty vyvinul švýcarský start-up UVeya a testují se ve spolupráci s dubajskou společností Dnata v letadlech Embraer aerolinek Helvetic Airways. Uvedla to dnes agentura Reuters.[/quote]

Přístroj ještě musejí schválit výrobci letadel. Ti nyní zkoumají, jaký má UV záření vliv na vnitřní čalounění, které by po mnoha procesech dezinfekce mohlo ztrácet barvu, uvedl spoluzakladatel start-upu Jodoc Elmiger. Doufá, že tito roboti sníží obavy lidí z cestování letadlem. „Je to vyzkoušená technologie, používá se přes 50 let v nemocnicích a v laboratořích. Je velmi účinná,“ konstatoval Elmiger. „Nezanechává žádné stopy ani rezidua,“ dodal.

Elmigerův tým zatím sestrojil tři prototypy. Jeden z nich předvedl v letadle Helvetic na letišti v Curychu, kde objem letecké přepravy loni kvůli pandemii klesl o 75 procent. Ultrafialové lampy, které jsou uchyceny na křížové konstrukci, vrhají na okolí při pohybu uličkou letadla světle modré světlo. Jeden robot dokáže stroj o jedné uličce dezinfikovat za 13 minut, větší letadla mu trvají déle.

Vedení společnosti Dnata doufá, že výrobci letadel dají přístrojům zelenou. Elmiger odhaduje, že cena jednoho kusu by mohla činit 15.000 švýcarských franků (přes 350.000 Kč).

Charterovou leteckou společnost Helvetic vlastní miliardář Martin Ebner. Nepotřebovala sice finanční injekci od státu, ale její letadla jsou nečinně zaparkovaná v hangárech. Roboti, které vyvíjí UVeya, by tuto situaci mohli změnit, konstatoval mluvčí společnosti Mehdi Guenin. „Kdyby naši pasažéři a posádky věděli, že letadla jsou bezpečná, že v nich nejsou viry ani bakterie, pomohlo by jim to vrátit se do provozu.“ řekl.

 

Zdroj : ČTK