, Image: 346545872, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy

[quote]Bezpečný dojezd do cíle není při řízení prioritou pro více než pětinu řidičů. Téměř každý sedmý člověk usedající za volant dává přednost rychlosti přepravy. Vyplývá to z internetového testu, který v rámci preventivní kampaně Agresivita zabíjí připravila Česká asociace pojišťoven ve spolupráci s dopravními psychology. Během prvních pěti měsíců kampaně se on-line testu zúčastnilo téměř 34.000 řidičů.[/quote]

S různými projevy agresivního chování se na českých cestách setkává 97 procent řidičů. Nejčastěji na dálnicích a silnicích mimo obytné zóny.

„Extrémně rychlá jízda, lepení se na zadek jiných aut, vybržďování, to jsou asi nejčastější projevy agresivity, s nimiž se na českých silnicích setkáváme. Jak vyplynulo z odpovědí v testu řidičů, do jisté míry za těmito přestupky stojí jeden společný jmenovatel, a tím je všudypřítomný spěch. Řidiči jsou pod vlivem stresu náchylnější k nevhodnému chování či chybám při řízení vozidla,“ uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Průzkum ukázal, že jen necelá polovina řidičů si nechává dostatečnou časovou rezervu pro případ nečekaných komplikací na trati. Pětina odpovídajících má při řízení ‚nervy nadranc‘, protože je zastihla dopravní zácpa. Přitom právě tomu lze do určité míry předcházet lepším plánováním.

Důležitý poznatek přinesl také pohled na vztah mezi dodržováním dopravních předpisů a restrikcemi. Třetina testovaných přiznala, že pravidla silničního provozu dodržuje především kvůli obavám z pokuty nebo trestných bodů, nikoliv proto, že je to bezpečné nebo aby se vyhnuli dopravní nehodě.

„Pokuty i bodový systém jsou pro udržení bezpečného silničního provozu velmi účinným nástrojem ze dvou důvodů. Stát, potažmo policie, má v rukou represivní prostředek, kterým může vymáhat dodržování předpisů a preventivně odrazuje ty řidiče, u kterých pozitivní motivace nestačí,“ upozornil ředitel služby dopravní policie ČR Jiří Zlý.

Z výsledků testů také vzešlo, že téměř čtyři z pěti řidičů se považují za bezpečnějšího řidiče, než jsou ostatní. Z odpovědí týkajících se znalosti a dodržování pravidel silničního provozu ale vyplývá, že například méně než polovina řidičů ví, jaká je maximální rychlost v obytné zóně. Každý třináctý by ji projížděl dokonce dvakrát rychleji, než je povoleno. Ještě závažnější jsou přiznání k řízení pod vlivem alkoholu. S ranním zbytkovým alkoholem po oslavě by na silnice vyjel každý desátý řidič.

K občasnému porušení pravidel se přiznává 92 procent řidičů. Většina (57 procent) argumentuje tím, že si to vyžádala situace, dalších 13 procent přiznává chyby z nepozornosti. Pětina řidičů je přesvědčena, že není potřeba dodržovat všechna pravidla, když mají přehled.

„Pro řidiče, kteří pravidla porušují záměrně a velmi agresivním chováním vytvářejí nebezpečné situace, by měly platit přísnější tresty a kupříkladu delší zákazy řízení,“ uvedl vedoucí Besip Tomáš Neřold.

 

Zdroj : ČTK