Nové saúdskoarabské aerolinky Riyadh Air chtějí koupit 100 letadel Boeing 737 Max. Objednávka by mohla být uzavřena na aerosalonu v Dubaji, který začíná v pondělí. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Aerolinky založil saúdskoarabský státní investiční fond a budují svoji flotilu od nuly. Jejich vznik souvisí s iniciativou korunního prince Muhammada bin Salmána, jejímž cílem je snížit závislost země na ropě. Riyadh Air chtějí vyzvat na souboj zavedené regionální letecké společnosti, včetně Emirates a Qatar Airways. Korunní princ, který je faktickým vládcem země, má ambice vytvořit z Rijádu silné obchodní centrum a konkurovat větším leteckých společnostem v regionu v globálních transferových letech.

Dohoda, pokud se potvrdí, bude dalším vítězstvím pro Boeing poté, co se v březnu dohodl s aerolinkami na nákupu 72 širokotrupých letadel 787. Rijád se při nákupu letadel 737, které jsou určené pro kratší trasy, znovu rozhodl pro Boeing částečně i proto, že Airbus není schopen v blízké době dodat konkurenční letouny A320. Ty jsou do konce desetiletí z velké části vyprodána, upozornily zdroje.

Dubajský aerosalon, který začíná v pondělí, se koná každé dva roky. Očekává se, že na aerosalonu oznámí nové, velké objednávky řada aerolinek, včetně Emirates.

Zdroj: ČTK

DPP