Invoitix

Americké společnosti Boeing klesly v dubnu objednávky na nová letadla a zrušené objednávky výrazně překonaly nově získané. To je další známkou krize, která firmu sužuje, uvedla agentura AP. Boeing podle svého prohlášení minulý měsíc získal objednávky na pouhých sedm letadel, což je neobvykle malý počet. Současně firma zaznamenala zrušení předchozích objednávek na 33 letadel, z toho 29 souviselo s ukončením činnosti kanadské diskontní společnosti Lynx Air.

Slabé byly také dodávky nových letadel. V dubnu firma dodala zákazníkům 24 letadel, o dva stroje méně než ve stejném měsíci loni. Zaostala tak dále za svým evropským konkurentem Airbus. Boeing ale upozornil, že se mu minulý měsíc podařilo dosáhnout milníku, když dodal 1500. letoun 737 MAX, a to irské společnosti Ryanair.

Za první čtyři měsíce letošního roku Airbus dodal zákazníkům 203 letadel, zatímco Boeing 107. Dodávky jsou pro výrobce letadel důležité, protože kupci letadel platí výrobcům většinu peněz až po převzetí stroje.

Boeing od počátku roku získal celkem 138 objednávek na nová letadla. Po odečtení zrušených objednávek má zakázky na 100 letadel.

Boeing je nyní pod přísnou kontrolou regulátorů a musel omezit výrobu. Důvodem je lednový incident, kdy se letadlu společnosti Alaska Airlines ve vzduchu odtrhla část trupu. Nedávný audit výroby letounů 737 MAX u Boeingu a jeho dodavatele Spirit AeroSystems podle amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) zjistil několik případů, kdy firmy nedodržely požadavky na kontrolu kvality výroby.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP