Americký výrobce letadel Boeing v loňském roce dodal zákazníkům rekordních 806 letounů. Oznámila to dnes firma. Zřejmě tak znovu překonala evropského konkurenta Airbus a zůstala největším výrobcem letadel na světě. Airbus zveřejní konečné údaje o loňských dodávkách ve středu. Firma již ale podle listu Financial Times uvedla, že loni podle předběžných údajů dodala 800 letadel, takže splnila svůj cíl.

Boeing na rozdíl od Airbusu svůj cíl nesplnil, protože v loňském roce plánoval dodat zákazníkům 810 až 815 letadel. Výrobu amerického podniku loni narušily problémy jednoho z dodavatelů. I tak ale Boeing dodávky zvýšil ze 763 letadel v roce 2017.

Boeing dnes rovněž oznámil, že v loňském roce získal zakázky na 893 letadel v katalogové hodnotě 143,7 miliardy dolarů (3,2 bilionu Kč). Loňské zakázky Airbusu analytici podle listu Financial Times odhadli jen na zhruba 500 letadel. List nicméně upozornil, že firma v závěru roku tvrdě pracovala na získání nových objednávek, což by se mohlo příznivě odrazit ve středečních konečných číslech.

Zdroj : ČTK