cof
Nepozorní řidiči zírající do mobilů, cyklisté bez přilby a nepřipoutání lidé v autech stále umírají na silnicích. Přitom právě zde je nevyužitý potenciál pro snížení počtu smrtelných nehod. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil vedoucí samostatného oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Loni na silnicích podle dnešních informací dopravní policie zemřelo 565 lidí, což je o 63 více než v roce 2017. Za nejčastější příčinu nehod policie označila nepozorné řidiče. Při nehodách loni zemřelo 88 motocyklistů a 113 chodců, což oproti roku 2017 představuje nárůst o 43,3 procenta, respektive 11,9 procenta.

„Přestože před více než 20 lety umíralo na silnicích násobně více osob, než tomu bylo v uplynulých letech, stále vidím nevyužitý potenciál k dalšímu snižování. Nová auta jsou zpravidla bezpečnější, ale i v těchto, bohužel, umírají nepřipoutaní lidé, stále máme vysoké počty usmrcených i těžce zraněných cyklistů, kteří nepoužili přilbu, fatální následky nehod ‚neviditelných‘ chodců jsou také neustále omílaným tématem. Zcela zbytečné jsou fatální nehody způsobené tím, že se řidič rozptyluje mobilním telefonem nebo nedodržuje ani minimální bezpečnostní odstup od vozidla před sebou,“ uvedl Neřold.

Nárůst v počtu smrtelných nehod byl loni zaznamenán téměř na všech komunikacích. „Nejvíce usmrcených je vždy evidováno na silnicích prvních (38 procent) a s odstupem pak na silnicích druhých tříd (23 pct),“ uvedl Neořold. Podle dnešních informací policie loni na silnicích první třídy přišlo o život 214 lidí, což je o 28 víc než v roce 2017. Při nehodách na silnicích druhé třídy v roce 2018 zahynulo 133 lidí, tedy o 16 více než rok předtím.

„Nejvíce usmrcených je evidováno na přímých úsecích,“ uvedl Neřold a doplnil, že příčinou smrtelných nehod nejčastěji bývá nepřiměřená rychlost. „Nejvíce usmrcených a těžce zraněných osob v důsledku nepřiměřené rychlosti z pohledu směrových poměrů komunikace bylo evidováno v zatáčkách, vysoký podíl je pak evidován také v přímých úsecích po projetí zatáčky,“ upřesnil Neřold.

Kampaně BESIP se letos zaměří na nepozornost řidičů, motocyklisty i dodržování bezpečné vzdálenosti. Ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven bude BESIP pokračovat v kampani „Nepozornost zabíjí“, která varuje před používáním telefonu za volantem. Zároveň bude vyzývat i chodce, aby v dopravním provozu byli pozorní a nekoukali do mobilních telefonů. V rámci kampaně budou lidé mít možnost vyzkoušet si na cvičné ploše, jak nebezpečné je používat telefon v provozu.

Další kampaň se bude věnovat bezpečné vzdálenosti, kterou podle průzkumů nejméně třetina českých řidičů nedodržuje. V kombinaci s nepozorností a nepřiměřenou rychlostí je přitom ignorování bezpečného odstupu kritickým faktorem řady fatálních nehod.

BESIP se letos zaměří také na motocyklisty a připraví kampaň zaměřenou na rizikové kolizní situace z pohledu řidičů aut. Při terénních kampaních BESIP nabídne řidičům kontrolu zraku a dále se bude podílet na dalších preventivních projektech, jejichž cílovou skupinou jsou například děti či senioři.

Zdroj : ČTK