[quote]Americký výrobce menších letadel Bombardier zruší zhruba 1600 pracovních míst. Ukončí také letos výrobu svých letadel Learjet a zaměří se na ziskovější letadla řad Challenger a Global. Pandemie nemoci covid-19 prudce snížila poptávku po letadlech a firma se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla do ztráty.[/quote]

Bombardier prodal svoji divizi výroby vlaků francouzské firmě Alstom a stal se pouze výrobcem letadlem. Zaměřuje se na tzv. business jet, tedy letadla určená pro přepravu malé skupiny osob, která využívají obvykle soukromé osoby nebo firmy. Loni dodávky letadel firmy klesly o 19,7 procenta na 114 letadel.

Očištěná ztráta před zdaněním a úroky ve čtvrtém čtvrtletí činila 165 milionů USD (3,5 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 168 milionů USD ve stejném období předloni. Výnosy se snížily o 3,1 procenta na 2,34 miliardy USD.

Propouštění je součástí širšího programu snižování nákladů. Celkem má firma v plánu do konce roku 2023 snížit náklady o 400 milionů USD ročně. Na konci loňského roku měl Bombardier podle svých internetových stránek 16.000 zaměstnanců.

Bombardier koupil výrobce letadel Learjet v roce 1990. Celkem se letadel Learjet od jejich uvedení do provozu v roce 1963 po celém světě prodalo více než 3000. Již několik let je však poptávka po těchto letadlech slabá a Bombardier v roce 2015 zrušil plánovaný vývoj nového modelu, napsaly agentury DPA a Reuters.

 

Zdroj : ČTK