Zdroj: Freeimages.com
DPP

[quote]Dopravce Bors Břeclav získal pro břeclavskou MHD osm nových autobusů na stlačený zemní plyn. Jde o první vozidla v jeho flotile, která jsou na jiný pohon než na naftu. V srpnu jich bude mít dalších šest, a veškeré spoje tak obsadí těmito vozidly s ekologickým pohonem. Každý z autobusů od výrobce Scania stojí 7,6 milionu korun, řekl ČTK generální ředitel František Zugar. Aby dopravce zdůraznil, že jde o vozy na ekologický pohon, ponese každý nich název květiny.[/quote]

Dotaci 86,5 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj získalo na nákup město a o tuto částku sníží kompenzace dopravci za provoz městské dopravy.

,,Finanční úspora na palivu bude deset procent, avšak autobus je o milion dražší než naftový a o třetinu je dražší servis, takže v konečném důsledku o úsporu nejde. Bez dotace bychom o autobusech na plyn vůbec neuvažovali,“ řekl Zugar.

Naopak například brněnský dopravní podnik, který má ve flotile přes 100 plynových autobusů si chválí úsporu provozních nákladů, které podle něj v dlouhodobějším horizontu provoz zlevní.

Kvůli pořízení nových autobusů společnost Bors Břeclav postavila i plničku na plyn za deset milionů korun a do budoucna předpokládá, že bude pořizovat autobusy na toto palivo i pro regionální linky. Bude dostupná i pro jiné dopravce, kteří mají autobusy či nákladní vozidla na plyn.

,,Kapacitu můžeme díky modulovému systému bez problémů rozšířit,“ řekl Zugar.

Až lidé uvidí autobusy v ulicích, najdou na nich jména květin. Budou to například Slunečnice, Kopretina, Pampeliška či Sněženka.

,,Chceme, aby se lidé s ekologickými autobusy identifikovali,“ řekla Kristýna Hytychová z oddělení marketingu.

Břeclavskou MHD zajišťují autobusy na devíti linkách, objednává si ji město a funguje jako součást Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

Zdroj: ČTK