Zdroj: Pixabay.com

[quote]Evropská komise (EK) začala vyšetřovat daňové pobídky loděnicím v Polsku, protože podle ní mohou poskytovat nespravedlivou konkurenční výhodu. Komise ale zároveň schválila polský program na podporu malých a středních podniků působících v oblasti výroby lodí. Tento regionální program, jehož celkový rozpočet se pohybuje kolem 77 milionů zlotých (471 milionů Kč), podle komise podpoří nové investice a modernizaci v odvětví.[/quote]

Polsko předloni přijalo zákon, podle kterého se loděnice mohou rozhodnout, že budou místo běžné daně z příjmu platit paušální jednoprocentní daň z tržeb plynoucích z výroby či přestavby lodí. Loděnice tak mohou na daních odvádět méně než při běžné sazbě daně z příjmu. Paušální daň se navíc platí až po dokončení výroby či přestavby lodě.

Komise má obavy, že tento systém představuje takzvanou provozní pomoc, kterou pravidla Evropské unie zakazují.

,,Komise se obává, že tato pomoc by mohla v EU poškodit loděnice, které pod polský daňový systém nespadají. Navíc se tato pomoc nezdá nutná, protože v Polsku existují loděnice, které se na trhu dokážou prosadit vlastními silami,“ uvedla komise ve včerejší zprávě.

Zdroj: ČTK