Bývalý rakouský kancléř Christian Kern, který zemi vedl v letech 2016 a 2017, včera oznámil, že odchází z dozorčí rady ruských drah. Informovala o tom agentura DPA. Na vysokém postě v ruské společnosti Lukoil však zůstává bývalý lidovecký kancléř Wolfgang Schüssel, který vedl rakouskou vládu v letech 2000 až 2007. Na svou funkci v Rosněfťu nerezignovala ani bývalá ministryně zahraničí Karin Kneisslová, která na sebe upozornila tím, že si v roce 2018 na svou svatbu pozvala ruského prezidenta Vladimira Putina.

Bývalý sociálnědemokratický politik Kern, který v minulosti vedl i rakouské dráhy, prohlásil, že svou rezignaci poslal do Moskvy včera ráno poté, co ruská vojska zaútočila na Ukrajinu. Dodal, že ruské dráhy „se staly součástí válečné logistiky“, což ho velmi mrzí.

Za účast ve vrcholných orgánech ruských firem čelí bývalí rakouští politici kritice. Například evropský poslanec za Zelené Thomas Waitz je včera vyzval, aby prokázali slušnost a ze svých postů odešli. Bývalý kancléř Schüssel však svůj post v Lukoilu v minulost bránil tím, že nejde o státní firmu a akcie společnosti se obchodují mimo jiné na londýnské burze.

V sousedním Německo čelí kritice za spolupráci na čelních postech v ruských firmách bývalý kancléř Gerhard Schröder. Ten včera ruský útok na Ukrajinu odsoudil a ruskou vládu vyzval, aby boje ukončila. Podle německých médiích by bývalý šéf vlády kvůli působení v dozorčí radě ve společnosti Rosněfť a blízkosti k ruskému prezidentovi Vladimiru Putina mohl skončit na sankčním seznamu.

Zdroj : ČTK