[quote]Český Krumlov zpoplatní od 1. června vjezd zájezdových autobusů do města. Za příjezd a odjezd z takzvaného bus stopu zaplatí jeden autobus 1250 korun. Zvýhodněné budou školní zájezdy, zaplatí 750 Kč. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Petra Nestávalová.[/quote]

Český Krumlov čeká letos příjmy z nového placeného systému pro zájezdové autobusy osm milionů korun. Pro rok 2020 plánuje Českokrumlovský rozvojový fond (ČKRF), městem vlastněná firma, která bude systém provozovat, příjmy z těchto autobusů až 15 milionů. Náklady na vybudování dvou nástupních a výstupních míst budou pět milionů korun.

Bus stopy budou na parkovišti Jelenka 2 a ve Chvalšinské ulici, půjde o dočasný systém na tři roky, než město otevře terminál zájezdových busů. V roce 2022 chce ČKRF zprovoznit moderní terminál pro tyto autobusy za řekou Polečnicí.

Krumlov chce placeným systémem regulovat počet krátkodobých návštěvníků a zvýšit příjmy z turismu. Každý rok přijede do Českého Krumlova okolo 16.000 zájezdových autobusů, turistů ročně zhruba dva miliony.

Vjezd na bus stop je třeba si zamluvit dopředu na konkrétní časový interval. Rezervační systém spustí město začátkem května, dopravci si mohou terminál rezervovat na tři měsíce dopředu. Autobusy mohou přijet i bez rezervace, ale za vyšší poplatek, 1500 Kč za příjezd a odjezd. Na bus stopu smí autobusy zůstat nejdéle 20 minut a pak odjet na některé z parkovišť.

„Naším cílem je, aby 90 procent autobusů již mělo online rezervaci. Je to pro dopravce komfortní způsob zajištění času a místa pro výstup a nástup cestujících. Zároveň s rezervací získají slevu 50 procent na našem parkovišti pro autobusy,“ uvedl ředitel ČKRF Petr Troják.

Bus stopy budou na dvou místech, vzdálených od centra asi deset minut chůze. Na nynějším terminálu ve Chvalšinské ulici vybuduje ČKRF automatický závorový systém. Nově bude bus stop na parkovišti Jelení zahrada 2. Tam teď parkují rezidenti, jimž ČKRF zajistí náhradní místa na parkovišti Jelenka 1. Více informací o systému je na webu.

V Českém Krumlově žije asi 13.000 lidí. Letos má rozpočet s příjmy 390 milionů a výdaji 365 milionů. Město letos investuje 61 milionů Kč.

 

Zdroj : ČTK