[quote]Společnost ČD – Informační Systémy vyhrála výběrové řízení na dodávku rezervačního systému pro odbavení cestujících rakouského státního dopravce Österreichische Bundesbahnen (ÖBB). Jde o první IT projekt podobného rozsahu pro zahraničního zákazníka, uvedla společnost ČD-IS v tiskové zprávě. Vítězství v tendru ÖBB znamená příjem v řádu milionů eur. Projekt je plánován na 18 měsíců. Firma, která je dceřinou společností Českých drah, poskytovala dosud tyto služby pro České dráhy a drážní sektor v Česku.[/quote]

Systém slouží k rezervaci míst, lůžek, lehátek či aut ve vlacích nejen ÖBB, ale i všech ostatních železničních dopravců napojených na tohoto přepravce. Dosud ho pro rakouskou firmu provozovaly Německé dráhy, tak jako řadě dalších evropských železničních dopravců.

„Jde o nesporný úspěch a významnou referenční zakázku,“ uvedl předseda představenstva ČD-IS Miloslav Kopecký. Očekává, že nezůstane pouze u tohoto projektu, zájem o spolupráci v odbavování cestujících mají i další přepravci.

Firma zakázku získala společně s firmou CHAPS, kterou koupila v roce 2017 za 400 milionů korun. CHAPS byl dodavatelem prodejních systémů drah a provozovatelem serveru idos.cz.

Podle výroční zprávy společnost ČD-IS hospodařila v roce 2017 s čistým ziskem 32 milionů korun a tržbami téměř 610 milionů korun. Firma patří do skupiny Českých drah, kterou tvoří osobní dopravce a nákladní ČD Cargo a patří do ní rovněž Výzkumný ústav železniční nebo poskytovatel datových služeb ČD Telematika.

České dráhy loni přepravily celkem 179,2 milionu cestujících. Rakouský přepravce ÖBB podle údajů na webových stránkách přepraví ročně 459 milionů cestujících.

 

Zdroj : ČTK

DPP