Zdroj: Pixabay.com

[quote]Posledním dnem, kdy je možné objednat zboží z e-shopu, aby dorazilo do Štědrého dne, je pondělí 18. prosince. Při objednávce v tento den garantuje doručení 90 procent internetových obchodů. O den později slibuje včasné dodání 74 procent e-shopů. Vyplývá to z údajů srovnávače cen Heureka.cz. Část zboží, které zákazníci objednali během slev na Černý pátek, dorazila podle Heureky se zpožděním. Black Friday měl přitom prověřit připravenost e-shopů a kurýrních firem na vánoční sezonu, která bude zřejmě letos rekordní.[/quote]

„Na naší zákaznické lince jsme zaznamenali stížnosti na dodací lhůtu balíčků objednaných během Černého pátku, některé měly zpoždění i týden. Zákazníci by tak měli nakoupit s předstihem a nenechávat objednávky na poslední chvíli, vrchol Vánoc teprve přijde,“ uvedl ředitel Heureky Tomáš Braverman.

Podle mluvčí e-shopu Alza.cz Patricie Šedivé mají někteří dopravci potíže v části regionů, hlavně tam kde nasněžilo. „My s naší službou AlzaExpres potíže nemáme. Logistika funguje dobře, brigádníky máme, ale stále nabíráme,“ uvedla.

„Do toho, jestli zboží dorazí včas nebo ne, vstupuje v období vánoční špičky mnoho faktorů, včetně počasí. Navíc letošní rok bude opět rekordní. Čekat s objednávkou do poslední chvíle se nemusí vyplatit, dárek pod stromeček, který dorazí až po Vánocích, není úplně příjemný zážitek,“ dodal Braverman.

Kurýrní služba DPD s odkazem na problémy s doručováním u konkurence a vysoký příliv nových zákazníků přijala opatření, podle něhož do konce prosince nepřijímá nové zákazníky a reguluje balíčky s platbou v hotovosti u stávajících klientů. Ti mohou za své zásilky zaplatit pouze bankovním převodem. Opatření má usnadnit činnost výdejních míst a předejít možnému přetížení před Vánoci.

Část obchodníků se na začátku předvánoční sezony potýká s nedostatkem brigádníků a sezónních zaměstnanců, kteří obvykle pomáhají zejména ve skladech. Hodinová mzda se u řetězců pohybuje letos od 80 do 170 korun. Některé obchody poslaly do skladů i úředníky z centrály, vyplynulo z nedávné ankety ČTK mezi prodejci.

Například Mall.cz využívá na hlavní sezonu 150 až 200 brigádníků, nabírá také 100 nových zaměstnanců.

„Zatím vše běží podle plánu, navíc máme jedno z nejmodernějších distribučních center v Evropě, které disponuje mnoha automatizovanými linkami, což nám v některých případech situaci s nedostatkem pracovníků pomáhá řešit,“ uvedl mluvčí Jan Řezáč.

Nákupy nejhektičtějšího období roku začnou vrcholit v týdnu od 11. prosince a budou pokračovat do vánočního víkendu. E-shopy letos čekají rekordní vánoční tržby, podle odhadu Asociace pro elektronickou komerci meziročně vzrostou o téměř pětinu na 38 miliard korun.

Zdroj: ČTK

DPP