Invoitix

[quote]V Benešově a Říčanech u Prahy začne od Nového roku fungovat taxi pro seniory. Dotovanou službu budou moci využívat lidé starší 65 let nebo handicapovaní například při cestách k lékaři, na poštu nebo za nákupy. V Benešově by měla taxi provozovat pečovatelská služba, v Říčanech soukromá společnost a město jí bude na jízdy přispívat.[/quote]

Podle benešovského starosty Petra Hostka se tím rozšiřuje nabídka sociálních služeb. Taxi seniory nebo handicapované přepraví do zdravotnických a sociálních zařízení nebo na úřady, což by vzhledem k věku či zdravotnímu omezení těžko zvládali.

„Týká se to i návštěv kulturních zařízení nebo i jiných společenských aktivit,“ dodal Hostek.

Auto označené Taxík Maxík získal Benešov od Nadace Charty 77, stejný vůz jezdí například v Kutné Hoře. Službu bude možné využívat v pracovní dny od 07:00 do 18:00. Jedna jízda na území města, která může včetně čekací doby trvat maximálně hodinu, bude stát 25 korun.

V Říčanech cestující zaplatí 15 korun bez ohledu na délku přepravy a počet ujetých kilometrů. Taxi bude jezdit v pracovních dnech od 7:00 do 15:00 po městě a přidružených obcích Pacov, Kuří, Strašín, Voděrádky a Jažlovice. Senior může mít doprovod a může cestovat s invalidním vozíkem nebo chodítkem. „Převážet bude moci i menší zavazadla,“ uvedla mluvčí radnice Kateřina Lauerová.

Taxi pro seniory funguje také ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku, naopak v Nymburce z podobného projektu sešlo. Nenašla se firma, která by seniory vozila. Provozovatelé podle radnice vyhodnotili tuto službu jako ztrátovou a do výběrového řízení se nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP