[quote]České dráhy (ČD) a Československá obec legionářská připravují před Vánocemi rekonstrukci návratu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu do vlasti. Z rakousko-českých hranic budou 21. prosince vypraveny dva vlaky, do Prahy dorazí o den později. Jeden z nich bude historický a poveze Masaryka v podání herce Otakara Brouska a jeho doprovod. Druhá souprava bude sloužit veřejnosti. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČD Gabriela Novotná[/quote].

Trasa povede, stejně jako před 100 lety, přes Dolní Dvořiště do Českých Budějovic. Druhý den pak bude projíždět Veselím nad Lužnicí, Táborem a Benešovem u Prahy. Příjezd je naplánován po 13:00 na pražské hlavní nádraží.

Historický expres potáhne rakouská parní lokomotiva „Hrboun“ zapůjčená ze železničního muzea ve Strasshofu. Nejde o původní stroj, který vezl vlak s TGM před 100 lety, jelikož se nedochoval. Půjde ale o odpovídající typ lokomotivy. Součástí soupravy budou i salonní vozy TGM a Františka Ferdinanda d’Este. Souprava pro veřejnost bude složena z novějších vozů.

Oba vlaky se budou během cesty předjíždět tak, aby souprava pro veřejnost dorazila do stanice vždy dříve. „Míjení obou expresů bude zážitkem nejen pro cestující, ale i pro milovníky železnice, kteří si hodlají pořídit z této mimořádné akce fotografie či video,“ uvedla mluvčí. Předjíždění vlaků je naplánováno v Rybníku, Chotýčanech, na dvoukolejce Doubí u Tábora – Planá nad Lužnicí, estakádě u Chotovin a v Senohrabech.

Vlaky budou stejně jako před sto lety zastavovat v Horním Dvořišti, Českých Budějovicích, Veselí nad Lužnicí, Táboře, Benešově u Prahy a v Praze. Všechna města a obce mají přichystán doprovodný program. Vedle koncertů živé hudby to bude například vítání Masaryka se synem Janem v Dvořišti nebo 24 dělostřeleckých salv v Budějovicích.

V Praze se pak Masaryk před nádražím setká se zástupci historických spolků a ve Vrchlického sadech s veřejností. Následovat bude průvod Opletalovou ulicí na Václavské náměstí k soše sv. Václava. Poté se ve Vrchlického sadech uskuteční divadelní představení Republika, takový krásný sen.

Podrobné informace jsou k dispozici na webu akce.

 

 

Zdroj : ČTK