[quote]Nadšenci z Leteckého muzea v Kunovicích na Uherskohradišťsku renovují prototyp československého letounu L 410. Opravený stroj by si lidé měli poprvé prohlédnout 16. dubna, kdy uplyne 50 let od jeho premiérového vzletu. Náklady na renovaci letounu jsou v řádech statisíců korun, řekl dnes ČTK vedoucí muzea Martin Hrabec.[/quote]

„Chtěli bychom dosáhnout toho, aby letadlo mělo nový lak a vypadalo tak, jako když před 50 lety poprvé vzlétlo. Teď jsou demontované veškeré mechanické části, šetrně se odstranily původní nátěry. Nyní probíhají klempířské práce, opravují se poškození. Letadlo se bude připravovat na nalakování, pak přijde na řadu zasklení a opětovné osazení mechanizace,“ uvedl Hrabec.

Letoun L 410 je jedním z nejvýznamnějších výrobků československého a českého leteckého průmyslu. Zmíněný prototyp poprvé vzletěl právě z kunovického letiště. „Zalétli ho v dubnu 1969, do měsíce s ním pak letěli na pařížský aerosalon, kde byl poprvé mezinárodně veřejně předvedený. Stroj létal asi do roku 1974, pak stál na zemi a fungoval ke zkoušení různých přístrojů. Od roku 1977 je v muzeu,“ řekl Hrabec. Právě kvůli dlouhému stání pod širým nebem je stroj ve špatném stavu.

Nyní je v prostorách kunovické společnosti Aircraft Industries (AI), nástupce firmy LET, která s výrobou L 410 začala. Na jeho obnově se podílí odborníci z AI a ze společnosti SimplyFin a město Kunovice. Podle Hrabce se muzeum s prosbou o poskytnutí příspěvku na renovaci obrátí ale i na další sponzory.

Po renovaci bude letoun opět stát na venkovní ploše muzea vedle současného modelu L 410 NG. „Chceme, aby byla na první pohled patrná evoluce ve výrobě ‚čytřistadesítky‘. Prototyp se v mnoha věcech oproti pozdějším typům letounu liší,“ doplnil Hrabec.

Dvoumotorový dopravní letoun LET L 410 Turbolet se v Kunovicích vyrábí dodnes. Je to mimořádně odolný dopravní letoun pro přepravu až 19 cestujících, který letecké společnosti provozují i ve velmi náročných podmínkách ve více než 60 zemích na pěti kontinentech. Dosud ho bylo v různých variantách vyrobeno přes 1250.

[mom_video type=“youtube“ id=“D0ggf389aTc“ width=“600″ height=“600″]

Zdroj :ČTK

DPP