Telekomunikační firma ČD-Telematika rozšiřuje své služby v kyberbezpečnosti a síťové infrastruktuře. Pod názvem ČDT-NET nově nabízí bezpečnostní řešení síťové a serverové infrastruktury ve formě služby (IaaS) a bezpečnostního dohledu. Vlastní bezpečnostní dohledové centrum (SOC) otevřela ČD-Telematika v pátek za účasti ministra dopravy Martina Kupky (ODS). Společnost o tom informovala v tiskové zprávě. Za cíl si dala posílit ochranu zákazníků před narůstajícími kybernetickými hrozbami.

„S ohledem na dramaticky rostoucí kybernetické hrozby jsme se v minulém roce rozhodli v ČD-Telematice vybudovat expertní tým zaměřený právě na ochranu a dohled nad bezpečností dat našich zákazníků,“ řekl předseda představenstva ČD-Telematika Jan Hobza. Firma poskytuje služby jako ochrana před volumetrickými DDoS útoky, malwarem nebo aplikačními DDoS útoky a nově spustila i službu bezpečnostního dohledu (SOC). „Tyto i další služby v rámci IaaS patří do produktové skupiny ČDT-NET a jsme připraveni je nabízet jak zákazníkům z drážního prostředí, tak i mimo něj,“ dodal Hobza.

Služba ČDT-NET je určena pro zákazníky ČD-Telematiky, jako jsou společnosti ze skupiny Českých drah, ale i další komerční a státní subjekty. Ti provozují své systémy s daty, kterým nové služby včetně bezpečnostního dohledového centra zajišťují ochranu před čím dál častějšími kybernetickými hrozbami.

„Pro dopravu, a to nejen drážní, je bezpečnost a dostupnost dat a digitálních služeb kritickým parametrem. Proto velmi vítám záměr ČD-Telematiky nabízet služby v oblasti kybernetické bezpečnosti nejen skupině Českých drah, ale i dalším komerčním a státním subjektům včetně ministerstva dopravy,“ řekl Kupka.

„Otevření bezpečnostního dohledového centra společnosti ČD-Telematika představuje zlomový krok v našem plánu posílení kybernetické bezpečnosti,“ uvedl generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. „Jsem přesvědčen, že nové dohledové centrum znamená významný přínos nejen pro skupinu Českých drah, ale i pro širší komunitu uživatelů digitálních služeb,“ dodal.

K vybudování nových komplexních služeb využila firma vlastní optické sítě a role poskytovatele internetu. Provoz jednotlivých zákazníků uvnitř ČDT-NET je striktně oddělen. Firma využívá nejmodernější technologie, které umožňují definovat bezpečnostní politiky, povolovat nezbytně nutný provoz a výrazně zvýšit viditelnost dění v síti. Nově otevřené bezpečnostní dohledové centrum zajišťuje monitoring systémů s cílem včas detekovat potenciální hrozby a okamžitě reagovat.

Společnost ČD-Telematika je poskytovatelem drážních technologií pro zabezpečení a komunikaci, působí i jako dodavatel velkoobchodních telekomunikačních služeb. Provozuje v ČR vlastní optickou síť, která je součástí kritické infrastruktury státu. Nabízí i služby pro správu, údržbu, výstavbu optických infrastruktur a kybernetickou bezpečnost.

Zdroj: ČTK

DPP