Státní podnik Čepro koupil od podnikatele Jiřího Zoubka konkurenční síť čerpacích stanic Robin Oil, od níž získal 75 benzinových pump. Zařadí je do své sítě EuroOil, která tak bude nově mít 285 stanic, což ji řadí na třetí místo v ČR. Čepro o tom informovalo ČTK. Cenu transakce společnost neuvedla, deník e15 s odkazem na dva na sobě nezávislé zdroje napsal, že dosáhla 4,5 miliardy korun. Transakci nedávno posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Pro další růst a rozvoj služeb v příštích letech se nabídka nákupu konkurenční sítě jeví jako další cesta pro zvyšování přidané hodnoty. Nákup Robin Oil znamená pro Čepro přímý ekonomický efekt i tržní podíl, který má specifickou hodnotu,“ zdůvodnil akvizici generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

Robin Oil byl dosud odběratelem pohonných hmot od Čepra s prodejem 150 milionů litrů ročně. Nákupem 75 stanic získá síť EuroOil podle Čepra mnohem více míst na frekventovaných místech. Zároveň se podle podniku umístění stanic obou sítí překrývá jen minimálně. „Robin Oil má k tomu mnohem větší prodejny s vysokou úrovní gastroslužeb, které nám doposud chyběly,“ podotkl Duspěva.

Podle něj má koupená síť také potenciál v oblasti alternativních energií, které dosud EuroOil neměl v nabídce. Podle mluvčího Marka Rolla má Čepro v tomto směru zájem hlavně o dobíjecí stanice pro elektromobily, pracovat ale chce se všemi zdroji včetně CNG. „Ve spojení hledáme i další synergie, ať už jde o logistiku, širší využití fleetových karet nebo nabídku doplňkových služeb,“ dodal Duspěva.

Společnost Čepro se zabývá přepravou, skladováním a prodejem ropných produktů a provozuje v Česku sít čerpacích stanic EuroOil. Vlastní ji stát, jediným akcionářem je ministerstvo financí. Podle výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin, mělo Čepro v roce 2022 obrat 91 miliard korun, zisk po zdanění dosáhl 1,6 miliardy korun.

Společnost Robin Oil patřila podnikateli Jiřímu Zoubkovi, do obchodního rejstříku byla zapsána v roce 1994. Podle účetní závěrky zveřejněné ve Sbírce listin měla firma předloni obrat 5,5 miliardy korun, čistý zisk 83 milionů korun a zisk před zdaněním 103,5 milionu korun.

„Akvizice nebude financována ze státního rozpočtu, ale z finančních prostředků společnosti Čepro,“ sdělil e15 tiskový mluvčí Čepra Marek Roll. Deník podotkl, že cena 4,5 miliardy výrazně převyšuje odhady, které počítaly s několikanásobkem EBITDA, tedy ziskem před zdaněním, úroky a odpisy. „Osobně jsem očekával hodnotu transakce ve vyšších stovkách milionů korun, se stropem někde kolem miliardy, možná lehce přes. Částka v jednotkách miliard se mi zdá velmi vysoká,“ sdělil e15 analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Obě firmy patří mezi sedm největších vlastníků čerpacích stanic v ČR, ani po spojení ale jejich podíl na trhu nedosáhne 15 procent. Největším provozovatelem čerpacích stanic je se 436 pumpami síť Orlen Benzina, která patří do polské skupiny PKN Orlen. Celkem 303 stanic má na druhém místě maďarský MOL. Za třetím EuroOil následují s více než stovkou stanic britsko-nizozemský Shell (181 stanic) a rakouský OMV (138 stanic).

Zdroj: ČTK

DPP