Česká kancelář pojistitelů (ČKP) pomůže ukrajinským motoristům na území ČR. Jejich případné škody z povinného ručení bude hradit ze svého garančního fondu. ČKP o tom dnes informovala ČTK.

„Na Ukrajině je minimum vozidel, která mají zelenou kartu určenou pro provoz vozidel v zahraničí, a je pochopitelné, že nyní Ukrajinci prchající před válkou řeší důležitější věci než zařizování povinného ručení. Z toho důvodu dnes ráno rozhodla Správní rada ČKP, že po dobu dvou měsíců od opuštění ukrajinského území bude případné škody způsobené ukrajinskými vozidly na území ČR hradit ČKP k tíži garančního fondu bez jakéhokoliv dopadu na ukrajinské motoristy, kteří tak mohou bez obav své vozidlo v ČR využívat,“ uvedla kancelář.

Obdobné řešení bylo přijato na Slovensku, kde opatření k hrazení škod ze strany garančního fondu platí po dobu jednoho měsíce do konce března 2022. V Polsku po překročení hranic dostávají ukrajinští motoristé rovnou zelenou kartu na měsíc zdarma.

Daná lhůta dvou měsíců v případě ČR i nastavená opatření v sousedních státech zajistí podle ČKP ukrajinským motoristům jistotu možnosti provozování vozidla pro nejbližší období. Dále pak umožní najít stabilní řešení, jak následně vozidla registrovaná na Ukrajině pojišťovat v ČR obdobně, jako se pojišťují tuzemská vozidla.

Zdroj : ČTK