Dánský námořní dopravce A.P. Moller-Maersk pozastaví kontejnerovou dopravu do Ruska. Je to reakce na sankce, které Západ uvalil na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Podobný krok vzápětí oznámil i dopravce Mediterranean Shipping Company (MSC). Ten přestává přijímat zboží ke kontejnerové přepravě do Ruska a zajistí tam jen dopravu potravin a humanitární pomoci, stejně jako Maersk. Informovala o tom dnes agentura Reuters. MSC je největším světovým kontejnerovým dopravcem po moři, Maersk je druhý největší.

„Vzhledem k tomu, že stabilitu a bezpečnost našich aktivit už přímo a nepřímo narušují sankce, budou nové objednávky do Ruska i z Ruska pozastaveny,“ uvedl Maersk. Opatření nebude zahrnovat potraviny, léky ani humanitární dodávky, dodala firma.

Maersk zajišťuje dopravu na trasách do Petrohradu a Kaliningradu v Baltském moři, do Novorossijska v Černém moři a do Vladivostoku a města Vostočnyj na východním pobřeží Ruska.

Společnost Maersk vlastní také 31procentní podíl v ruské firmě Global Ports, která provozuje šest přístavních terminálů v Rusku a dva ve Finsku. „Ohledně Global Ports prověřujeme, jak vyhovět stále se vyvíjejícím sankcím a omezením, a připravujeme další kroky,“ uvedl Maersk.

Firma sídlící v Kodani má v Rusku asi 500 zaměstnanců. Minulý týden pozastavila veškeré zastávky svých lodí v ukrajinských přístavech a uzavřela svou hlavní pobočku v Oděse na pobřeží Černého moře.

Podobně MSC dnes klientům oznámila, že s okamžitou platností dočasně zastavuje rezervaci pro přepravu všech nákladů do Ruska a z Ruska. Týká se to všech námořních cest, včetně Baltského a Černého moře i přístupových tras přes ruský Dálný východ.

Maersk byl mnoho let největším kontejnerovým přepravcem nákladů po moři. Letos v lednu ale firma oznámila, že ji v tomto ohledu předstihla společnost MSC, která je registrovaná ve Švýcarsku.

Zdroj : ČTK