[quote]Německý výrobce železničních souprav Stadler musí definitivně zaplatit Českým drahám smluvní pokutu více než 13,1 milionu korun plus úroky z prodlení za pozdní dodání motorových vozů na Vysočinu. Nejvyšší soud dnes s konečnou platností zamítl dovolání Stadleru. ČTK dnes o tom informoval mluvčí státního dopravce Radek Joklík.[/quote]

Spor se vlekl od roku 2012. Proti rozhodnutí již není možný opravný prostředek.

Společnost Stadler v dovolání napadla rozhodnutí odvolacího soudu, který letos v lednu zamítl odvolání firmy jako nedůvodné a potvrdil tak rozhodnutí soudu prvního stupně, podle kterého mají České dráhy na udělení smluvní pokuty nárok. Firma se odkazovala na nesprávné právní posouzení věci. Dovolání však Nejvyšší soud odmítl.

V rámci kontraktu se v roce 2010 České dráhy dohodly se Stadlerem na koupi celkem 17 motorových vozů Regio-Shuttle za celkem 898 milionů korun bez DPH. Nízkopodlažní čtyřnápravový vůz Regio-Shuttle RS 1 poháněný dieselovými motory určený k regionální dopravě nabízí cestujícím 70 míst k sezení. Po kolejích dokáže jet rychlostí až 120 kilometrů v hodině. Další podobné vozy jezdí i na Liberecku. Celkem jich České dráhy mají 33.

 

Zdroj : ČTK