[quote]Karlovarský kraj chce v souvislosti s plánovaným otevřením výcvikového střediska letecké školy F AIR uspořádat informační schůzku se starosty a obyvateli obcí v blízkosti karlovarského letiště. Kvůli plánovanému otevření školy mají lidé obavy z nadměrného hluku, proti otevření školy už vznikla i petice.[/quote]

Podle hejtmančina náměstka Martina Hurajčíka (ANO) jsou ale obavy neopodstatněné, hluk z letadel výcvikového střediska má být minimální. Řekl to dnes novinářům.

„Čekali jsme, až budou ustavující zastupitelstva všech dotčených obcí, protože nevíme, zda budou, nebo nebudou mít nové vedení. Setkání bychom chtěli uspořádat koncem listopadu, maximálně začátkem prosince. Pro starosty, zastupitele, i další lidi, kteří budou mít zájem. Teď si všichni myslí, že tam budou létat letadla s motory, které teď mají akrobati,“ řekl Hurajčík.

Právě na akrobatické letce, kteří by ale nad letištěm létat neměli, zaznamenal kraj řadu stížností.

Studenti školy pro dopravní piloty budou trénovat v malých dvou- až čtyřmístných letadlech a na leteckém simulátoru. Motory tréninkových letadel přirovnal ředitel školy F AIR Michal Markovič k sekačkám na trávu. Létání velkým dopravním letadlem součástí výcviku není. Škola plánuje zahájit provoz v Karlových Varech zhruba v polovině příštího roku, v první fázi chce přijmout asi 60 studentů.

Podle Hurajčíka bude mít příchod školy do kraje naopak řadu výhod. Letiště bude inkasovat peníze za každý vzlet i přistání, stejně tak i za pronájem prostor, které škola na letišti bude využívat.

Letecká škola F Air má hlavní základnu v Benešově, výcvik dělá také v Příbrami, Brně a Praze. Ročně školu absolvuje asi 250 studentů ze 47 zemí.

 

Zdroj : ČTK