Provoz Českých drah (ČD) bude na silvestra na mnoha linkách ukončen brzy večer, i na nejfrekventovanějších tratích pojedou poslední vlaky kolem 22:00. Na Nový rok provoz na mnoha tratích začne ráno později než obvykle, avšak během dne nasadí dopravce desítky posilových vozů prakticky na všech dálkových vlacích.

Nabídnou stovky míst navíc k sezení, sdělil ČTK mluvčí ČD Lukáš Kubát. O silvestrovské noci vyjedou i zvláštní vlaky na novoroční mši v poutním chrámu na Svatém Hostýně na Kroměřížsku.

Večerní provoz na silvestra je o něco silnější a trvá déle, než je tomu o Štědrém večeru, přesto by všichni cestující tento večer měli počítat s výrazným omezením dopravy, řekl Kubát. Na Nový rok je podle něj třeba myslet na to, že běžný sváteční provoz začne na mnoha tratích až kolem 06:00 až 07:00. Výjimkou jsou jen frekventované linky ve velkých aglomeracích, kde vyjedou první vlaky o něco dřív.

Odpolední dopravu na Nový rok a po celý den 2. ledna posílí několik desítek dodatečných vozů dopravce. Posilové vozy budou zařazeny prakticky na všech dálkových vlacích, ať už jde o spojení Ostravska, Valašska, Slovácka nebo Brna s Prahou nebo linky Jižní expres, Západní expres, Hradečan, Vltava a jiné.

V letošním roce opět vyjedou o silvestrovské noci tradiční zvláštní vlaky pro poutníky na novoroční bohoslužbu na Svatém Hostýně. Na tradiční mši v poutním chrámu bude vypraveno na silvestra několik zvláštních vlaků Českých drah z různých míst Moravy, například Brna, Olomouce či Hodonína. Tyto vlaky přijedou do Bystřice pod Hostýnem na úpatí Svatého Hostýna mezi 22:00 a 23:00. Od vlakového nádraží k poutní bazilice je zajištěna autobusová doprava. Mimořádné vlaky se z Bystřice pod Hostýnem vracejí na Nový rok. Jejich odjezdy jsou po 03:00 a příjezdy do cílových zastávek okolo 05:00.

Zdroj  :ČTK

DPP