Invoitix

České dráhy dnes vydávají firemní dluhopisy za půl miliardy eur (více než 12 miliard Kč). Peníze chce společnost využít na splátku svých předchozích dluhopisů a také na investice do svého vozového parku. Roste zadlužení firmy.

„Můžeme potvrdit, že tento proces byl zahájen, ale bližší informace poskytneme až po skončení,“ řekla mluvčí podniku Vanda Rajnochová.

Vydání tzv. zelených eurobondů, které se vážou na firemní strategii, avizoval šéf státního dopravce Michal Krapinec už na jaře. Původně je podnik chtěl vydat v červnu, ale i kvůli nehodě pendolina v Bohumíně emisi nakonec o tři měsíce odložil.

Peníze dopravce nepotřebuje ani tak na samotný provoz, byť ho prodražují rostoucí náklady například na energie. Společnost chce především pokračovat v investicích do vozového parku, kam plánuje v následujících deseti letech vložit až 100 miliard korun. Firmu rovněž čeká refinancování dluhopisů z minulosti. Například příští rok bude splácet dluhopisy za zhruba 400 milionů euro (asi 9,8 miliardy korun).

Skupina České dráhy v loňském roce hospodařila se ztrátou 1,6 miliardy Kč. Meziročně to bylo i přes pandemii a s ní spojená omezení zlepšení o 2,5 miliardy Kč. Letos se však hospodaření opět zhoršuje. V první polovině roku skupina hospodařila se ztrátou 931 milionů korun. Meziročně je to zhoršení o 714 milionů korun. Ke ztrátě přispěly hlavně rostoucí náklady na energie a materiál, které stouply o miliardy korun. Zároveň stoupá zadlužení firmy, které je nyní kolem 45 miliard korun.

Zdroj  :ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP