Více než 68 miliard Kč – to je objem pohledávek, které české firmy v prvním čtvrtletí letošního roku postoupily na factoringové společnosti. Meziročně se jedná o pětiprocentní nárůst. Stále více firem si tak uvědomuje, že factoring je komplexní služba, která vedle financování pohledávek před jejich splatností nabízí například i finanční úsporu a jistotu zaplacení. To jsou v současné ekonomické situaci vítané benefity.

Za celý minulý rok postoupily domácí firmy factoringovým společnostem sdruženým v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) pohledávky v objemu 286 miliard korun, což je v porovnání s rokem 2020 50% nárust. Objem prostředků poskytnutých klientům k 31. 3. 2023 dosáhl 32 miliard Kč, tedy o 7,6 % více než před rokem. Factoringové společnosti sdružené v ČLFA reprezentují 97 % factoringového trhu v ČR.

„Stále více firem všech velikostí intenzivně řeší administrativní a finanční náklady a logicky tak začínají plně využívat efekty bezregresního factorignu, o který je nyní mimořádný zájem. Poskytovatelé factoringu mají aktuálně levnější zdroje financování než dodavatelé. Zároveň jsou schopni ohodnotit kvalitu pohledávek s nižšími náklady než dodavatelé. To vše aktuálně společně s obecně rostoucím zájmem o ošetřování rizika neplacení hovoří pro bezregresní factoring,“ uvedl Petr Fiala, ředitel divize exportního, obchodního financování a factoringu Raiffeisenbank a předseda Asociace factoringových společností.

Z celkového objemu factoringu v prvním čtvrtletí 2023 připadlo 63 % na bezregresní factoring. Právě u této formy postoupení pohledávky přechází riziko nezaplacení faktury na factoringovou společnost. Podíl regresního factoringu, kdy při nezaplacení pohledávky zůstává riziko na straně klienta, činil zbylých 37 %.

Více než 69 % factoringových kontraktů v prvním čtvrtletí byly tuzemské. Téměř 29 procent představoval exportní factoring a pouhá dvě procenta připadla na importní.

Factoring v ČR nabízejí společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy Factoring KB, ČSOB Factoring, Factoring České spořitelny, UniCredit Factoring a Bibby Financial Services a dále také Raiffeisenbank. Všechny tyto společnosti jsou sdružené také v Asociaci factoringových společností.

Zdroj: ČLFA

DPP