Česko a Polsko svými vojenskými letadly od září pomohou Slovensku s ochranou jeho vzdušného prostoru. Příslušnou deklaraci dnes podepsali ministři obrany zmíněné trojice zemí, za Česko tak učinila ministryně Jana Černochová. Bratislava se po únorové invazi Ruska na Ukrajinu rozhodla předčasně ukončit provoz bitevníků MiG-29 ze sovětské éry a objednané nové americké stíhačky F-16 Slovensko ještě nedostalo. Není vyloučeno, že Slováci své migy předají Ukrajině.

Česká armáda má dlouholeté zkušenosti s ochranou nebe v zahraničí, do střežení vzdušného prostoru členských států NATO se zapojuje od roku 2009. Čeští letci takto opakované působili na Islandu a v Pobaltí.

„Má to tu výhodu, že naši piloti trénují, stroje jsou pořád v provozu. Je to vzorová ukázka spolupráce sousedních zemí. Do bezprostřední blízkosti tohoto regionu, ve kterém žijeme, přišla válka. Moc dobře si vážíme toho, co pro nás znamená svoboda. Chceme, aby stejným způsobem k té svobodě mohly směřovat i jiné země na východ od nás, konkrétně Ukrajina,“ řekla novinářům Černochová. Česko už také velí mnohonárodnímu bojovému uskupení NATO, které po ruském napadení Ukrajiny vzniklo na Slovensku.

O tom, zda na Slovensko v případepotřeby poletí česká stíhačka Gripen nebo polský vojenský letoun, se bude rozhodovat případ od případu.

Je to velký okamžik ukazující, „jak silné je nejen naše spojenectví v rámci Severoatlantické aliance a Evropské unie, ale i bratrství mezi našimi zeměmi“, řekl o zmíněné dohodě slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Dodal, že Česko i Polsko zajistí ochranu slovenského nebe do roku 2024, kdy by mělo Slovensko dostat nové stíhačky z USA.

Naď nevyloučil, že slovenské migy dostane Ukrajina. „Jednáme s našimi partnery a spojenci o tom, co dále budeme s těmito stroji dělat. U nás je politická vůle a má to i smysl, abychom pomohli těm, kdo to potřebuje,“ řekl. Slovensko má podle dostupných informací zhruba desítku strojů MiG-29.

Dohodu podepsali ministři obrany na slovenské vojenské letecké základně Kuchyňa, kde jsou o tomto víkendu mezinárodní letecké dny SIAF 2022. Součástí programu dvoudenní akce je také veřejná rozlučka s migy slovenské armády.

Migy získalo Slovensko při dělení majetku v souvislosti s rozdělením Československa; další tyto stroje pak Bratislava objednala v rámci umoření dluhu někdejšího Sovětském svazu vůči Československu. Česká armáda už v roce 1995 vyměnila letouny MiG-29 za polské vrtulníky W-3 Sokol. Páteř polského vojenského letectva tvoří stíhačky F-16.

Zdroj : ČTK