Výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla DAKO-CZ loni vytvořil zisk po zdanění 325 milionů korun. Výsledek je o 88 milionů korun vyšší než v roce 2020 a je nejvyšší v historii firmy. Tržby z prodeje výrobků a služeb dosáhly rekordních 1,314 miliardy korun, což představuje meziroční zvýšení o 26 procent. 

„Výrobu nám nejvíce vytěžovaly zakázky pro indický trh, a to komponenty na osobní vozy. Tyto vozy jsou provozovány po celé Indii. Z oblasti nákladních brzd jsme realizovali největší zakázky se společností Tatravagonka Poprad a z oblasti osobní dopravy výrobu brzdových komponent na projekty ÖBB DANI, brzdové komponenty na soupravy metra Mnichov a Norimberk německého výrobce Siemens,“ uvedlo ve výroční zprávě vedení společnosti. Firma také vyráběla pro švýcarskou společnost Stadler brzdové panely na vozy, které jsou v provozu na italském, polském a slovinském trhu. Důležité byly rovněž dodávky náhradních dílů a oprav, které v roce 2021 tvořily asi 25 procent prodeje společnosti.

Průměrný přepočtený počet zaměstnanců se zvýšil o 31 na 560. Vloni se společnost rozšířila o další dceřinou firmu DAKO-CZ Machinery v Ostravě. Do tamního areálu začala investovat a přijala více než 50 nových zaměstnanců.

DAKO-CZ vyrábí brzdy a komponenty pro tramvaje, metro a železniční vozidla. Její produkty odebírají například Siemens, Stadler a Bombardier, z českých firem například Škoda Transportation. Společnost založil v roce 1816 Jan Zvěřina. Na železniční zakázky se začala orientovat o více než 100 let později. Novodobé dějiny společnosti začaly rokem 1965, kdy v Třemošnici vznikl závod Dako, a o 15 let později se stal součástí koncernu ZTS Martin. V roce 1992 vznikla akciová společnost a v roce 1996 se spojila s firmou ČKD Holding Praha. Do roku 2001 působila pod názvem ČKD – Dako. Jediným vlastníkem je od roku 2021 skupina Czechoslovak Group (CSG), která koupila zbývající 49procentní podíl od Tatravagónky Poprad.

Zdroj : ČTK