[quote]České firmy AŽD Praha a Cross AS Zlín dokončily pro turecký Izmir dodávku elektronického systému, který bude řídit dopravu v tomto čtyřmilionovém městě. Systém složený ze zhruba 4500 kamer a 400 zařízení pro řízení křižovatek schopný komunikovat s 1500 vozidly městské hromadné dopravy má v Izmiru zefektivnit dopravu. Hodnota zakázky, na které oba čeští výrobci pracovali s partnery v Turecku, dosahuje zhruba 540 milionů korun.[/quote]

Systém například dokáže předcházet kolonám a zmírňovat jejich následky, pokud se už vytvoří.

„Když se například v jednom směru na světlech začíná tvořit kolona, systém umí nechat déle zelenou a pohyb nejvytíženějšího pruhu,“ řekl ČTK mluvčí AŽD Praha Jiří Dlabaja.

Ostatním řidičům, kteří se k tomuto místu blíží, dokáže včas navrhnout objízdnou trasu.

Podobnou službu systém nabízí i pro cestující hromadnou dopravou. K tomu využívá mobilní aplikaci, která cestující v MHD informuje o době dojezdu autobusu, nebo o jeho zpoždění. Automaticky pak nabízí alternativní možnosti dopravy do cílového místa autobusovou, vlakovou či tramvajovou dopravou. Do budoucna má být mezi dopravní možnosti tohoto přímořského města zařazena doprava trajekty.

Kromě řízení dopravy je možné systém využít pro vybírání pokut za přestupky, uvedla v tiskové zprávě AŽD. Firma předpokládá, že vytvoření systému označovaného jako Smart City v Izmiru, jí otevře cesty k podobným projektů v ostatních tureckých velkoměstech.

AŽD Praha se na vzniku podobného systému podílí i v Česku, který je ale proti tureckému projektu ve fázi pilotního testování. V rámci projektu C-Roads se v Česku testuje chytrá technologie schopná předávat vozidlům a jejich řidičům informace z provozu na jižní části Pražského okruhu.

AŽD Praha se v železniční dopravě podílí mimo jiné na modernizaci tuzemských železničních tratí i zahraničních železnic. V minulosti dodala zabezpečovací systémy například do Černé hory, Litvy, Turecka a USA. V silniční dopravě se zaměřuje na vývoj kamerového systému.

Cross AS Zlín vyvíjí systémy v oblasti dopravních technologií, zaměřuje se i na projekty pro chytrá města.

Zdroj: ČTK