DPP

[quote]Prvním parašutistou na světě byl osmadvacetiletý francouzský fyzik André-Jacques Garnerin, který 22. října 1797 skočil z horkovzdušného balonu z výšky 900 metrů padákem nad pařížským parkem Monceau, kam posléze úspěšně dopadl. Nebyl však prvním tvorem, který se takto zpomaleným pádem úspěšně dostal z výšky na zem. Tím byl Garnerinův pes.[/quote]

Garnerin připoutal svého psa ke kusu látky, umně vyvedené do tvaru kupole, a s přáním šťastného letu ho vyhodil z balonu. Po přistání s překvapením seznal, že pes pád bez úhony přežil a jeho páníček ho tak později následoval. Protože Garnerinův padák ještě nebyl opatřen upouštěcím ventilem, při sestupu sebou divoce kýval sem a tam. Garnerin přistál tvrdě a při nárazu si vymknul kotník – ale jeho sestup byl přesto úspěchem.

Garnerinovi, který se narodil 31. ledna 1769, bylo teprve 14 let, když poprvé spatřil balon vznášející se nad Paříží. Výjev na něj učinil mocný dojem a později si často lámal hlavu nad tím, jak by se aeronauti v případě havárie mohli zachránit. Experimentovat s padáky začal během svého věznění za napoleonských válek v Maďarsku. Avšak nikdy se neodvážil použít padák k úniku z vysokých hradeb vězení.

Po propuštění propadl létání s horkovzdušnými balony a sestrojil první skutečný padák. Skládal se z polokoule z bílého plátna o průměru sedmi metrů, měl 36 žeber a vypadal jako velmi široký slunečník. Měl dřevěný rám a bylo jej možno složit.

S horkovzdušným balonem pak létal dál, v říjnu 1803 například přeletěl vzdálenost 395 kilometrů mezi městy Paříž a Clausen. Rovněž jeho žena Jeanne-Genevieve Garnerinová se v roce 1798 stala první ženou, která skočila s padákem. Garnerin potom prováděl exhibiční seskoky po celé Evropě. Nakonec se však štěstěna ke slavnému parašutistovi obrátila zády a on zemřel v Paříži 18. srpna 1823, když ho při výrobě balonu zasáhl padající trám.

Jméno psa bohužel kroniky nezaznamenaly, a tak pamětní deska, která byla v roce 1997 odhalena v parku Monçeau k připomenutí prvního seskoku padákem, připomíná jen jméno Garnerinovo.

Zdroj: ČTK