[quote]Průmysl cestovního ruchu kritizuje plány britské vlády na obnovení mezinárodního cestování. Kabinet požaduje, aby se Britové před cestou do zahraničí i po návratu nechali otestovat – nehledě na to, zda cílovou destinaci Spojené království považuje z hlediska šíření nákazy za vysoce či nízce rizikovou. Podle kritiků je takové opatření příliš nákladné a dostupné jen pro turisty z vyšších příjmových skupin, píše agentura Reuters.[/quote]

Mezinárodní cestování má být pro Brity dostupné od 17. května, přičemž vláda toto datum hodlá potvrdit na začátku května.

Kabinet premiéra Borise Johnsona pro obnovení cestování navrhl systém, který řadí země do tří kategorií na základě možného rizika šíření nákazy. Opatření, která se k nim vážou, zahrnují například povinnou karanténu doma či v hotelu. Otestovat se lidé budou muset před odjezdem a po návratu a to i v případě zelených států, tedy těch nejméně rizikových. Požadované PCR testy v Británii stojí okolo 100 liber (bezmála 3000 korun).

„To neodpovídá otevření cestovního průmyslu, jak nám ministři slíbili,“ uvádí asociace britských aerolinek, která mimo jiné zastupuje společnosti British Airways, EasyJet či Ryanair. „Je to další krok zpátky pro odvětví, které je na pokraji zhroucení,“ dodalo sdružení.

EasyJet, největší britské aerolinky co do počtu přepravených cestujících, upozorňují, že testy PCR mohou jejich zákazníky přijít na víc, než samotné letenky. Společnost po vládě požaduje, aby svůj plán upravila.

„Riskujeme návrat v čase a létání jen pro bohaté,“ uvedl šéf letecké společnosti Johan Lundgren.

Britský ministr dopravy Grant Shapps dnes stanici BBC řekl, že vláda chce do budoucna cenu testů snížit a časem zvážit i jiné typy testů než PCR.

 

Zdroj : ČTK