[quote]Americký výrobce letadel Boeing požádal 16 svých zákazníků, aby kvůli možnému problému s elektřinou dočasně odstavili z provozu některé verze letadla 737 MAX, dokud je nepřekontroluje a případně neopraví. Podle Boeingu je závada výrobním problémem a týká se jen konkrétní skupiny letadel, nikoliv celé flotily. Závada přichází jen několik měsíců poté, co tento model získal povolení vrátit se po téměř dvouleté vynucené přestávce do vzduchu.[/quote]

Letoun 737 MAX je neprodávanějším letadlem Boeingu a významně se podílel i na tvorbě zisku celé skupiny. V březnu 2019 byl však po dvou smrtelných nehodách zhruba na 20 měsíců odstaven z provozu. Loni v listopadu získal povolení obnovit lety v USA a poté i v dalších zemích, včetně Evropské unie a Kanady. Se závadou, kvůli které byly před dvěma lety tyto boeingy odstaveny z provozu, současný problém nesouvisí, uvedla mluvčí firmy Jessica Kowalová.

Boeing neupřesnil, kolik ze 183 letadel, která už byla vrácena do provozu, bude nutné překontrolovat. Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že to bude 90 letadel. Agentura Bloomberg uvedla, že v současnosti zhruba 20 leteckých společností uskuteční s těmito letadly kolem 400 letů denně. Jsou mezi nimi aerolinky American Airlines, United Airlines či Southwest.

Mluvčí Boeingu dodala, že odstranění problému bude záležitostí hodin nebo několika dnů, bližší informace neuvedla.

Americké aerolinky doposud oznámily přerušení letů s téměř 70 letadly. Aerolinky Southwest stáhly z provozu 30 ze svých 58 letadel 737 MAX a American Airlines 17 z 41 letadel, uvedla agentura Reuters.

 

Zdroj : ČTK