DPP

Čína dnes poprvé od počátku pandemie covidu-19 obnovila vysokorychlostní železniční spojení mezi Hongkongem a pevninskou částí země. Informovala o tom agentura Reuters. Peking od začátku pandemie uplatňoval politiku nulového covidu, kterou charakterizovaly dlouhé uzávěry a časté plošné testování obyvatel. V prosinci ale po pouličních protestech, jež jsou v zemi neobvyklé, většinu opatření proti šíření covidu zrušil.

Hranice Čína po téměř třech letech přísných restrikcí otevřela před týdnem a nevyžaduje už po jejich překročení karanténu. Přes čínské hranice se nyní denně uskuteční téměř půl milionu cest, o 26 procent více než před pandemií. Počet lidí, kteří míří do Číny, mírně převažuje nad těmi, kteří zemi opouštějí.

V sobotu Peking po dlouhé době zveřejnil statistiku, která se týká poslední vlny nákaz. Podle ní od 8. prosince loňského roku do letošního 12. ledna v čínských nemocnicích v souvislosti s covidem-19 zemřelo téměř 60.000 lidí.

Navzdory vysokému počtu nakažených vyjadřují podle Reuters cestující nadšení a úlevu z toho, že se budou moci před oslavami lunárního nového roku snadněji vrátit do svých rodných měst. Letos oslavy připadají na 22. ledna. Stovky milionů lidí se budou přemisťovat do malých měst a venkovských oblastí, což vzbuzuje obavy z další vlny nákaz.

„Obnovení vysokorychlostní železnice nám velmi usnadnilo cestu a přiblížilo nás k domovu,“ konstatoval 33letý Mang Lee, jeden z desítek lidí, kteří před nástupem do vlaku procházeli na hongkongském nádraží West Kowloon kontrolou .

„V posledních třech letech nebylo kvůli pandemii snadné se do Číny jakkoli dostat,“ dodal Mang, který pochází z jihočínského města Kanton. „Dlouho jsem se nemohl vrátit domů.“

Další známkou oživení dopravních spojů je sobotní počet návštěvníků nedalekého centra hazardu Macaa, který překročil 55.000. To je nejvyšší denní počet příjezdů od začátku pandemie, uvedla místní vláda. Z pevninské Číny přijelo přes 44.000 a z Hongkongu přes 10.000 osob, uvádí se ve zprávě.

Zdroj  :ČTK