Invoitix

[quote]Čínský provozovatel alternativní taxislužby DiDi Chuxing investoval do internetové taxislužby Careem, jež poskytuje služby na Blízkém východě. DiDi tak pokračuje v zahraniční expanzi a posilování pozic vůči hlavnímu konkurentovi, americké společnosti Uber. Uvedla agentura Reuters. Výši investice firmy nezveřejnily.[/quote]

DiDi se v poslední době snaží zvýšit tlak na Uber prostřednictvím řady partnerských dohod s regionálními hráči v jihovýchodní Asii, Evropě a v Africe. Nyní k tomu čínský podnik přidal i Blízký východ. Už dříve uzavřel podobné dohody v Latinské Americe a také s hlavním americkým konkurentem Uberu, firmou Lyft.

Investice DiDi má posílit pozici firmy Careem v celém regionu. Obě firmy chtějí rovněž spolupracovat na chytré technologii dopravy a vývoji produktů.

Společnost Careem byla založena před pěti lety. Sídlí v Dubaji a v 80 městech v různých zemích od Pákistánu přes Turecko, Libanon, Saúdskou Arábii, Jordánsko až po Egypt a Maroko má zhruba 12 milionů zákazníků. Podle údajů výzkumné společnosti SimilarWeb se již Careem dostal před Uber v Pákistánu, na dalších trzích je dvojkou za Uberem. Od řady investorů již získal 572 milionů USD (12,7 miliardy Kč). Mezi investory je společnost Kingdom Holding saúdského prince Valída bin Talála, německá automobilka Daimler a japonská firma Rakuten.

DiDi je po Uberu druhou nejhodnotnější začínající firmou, kterou podporuje rizikový kapitál. Její hodnota se pohybuje kolem 50 miliard USD (1,1 bilionu Kč). V Číně působí ve 400 městech a má asi 400 milionů klientů. DiDi mimo jiné podporují čínské internetové firmy Alibaba a Tencent a japonská společnost Softbank. DiDi před rokem koupila aktivity Uberu v Číně.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP