[quote]Čínská společnost China Aircraft Leasing Group Holdings pozastavila svou zakázku na sto letadel Boeing 737 MAX, dokud nedostane záruky ohledně jejich bezpečnosti. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters list South China Morning Post s odvoláním na prohlášení čínského podniku.[/quote]

Společnost China Aircraft Leasing se zabývá pronájmem letadel aerolinkám. Podle listu se předpokládalo, že Boeing čínskému podniku dodá první letoun 737 MAX v letošním třetím čtvrtletí. Provoz letounů 737 MAX byl však letos přerušen v důsledku dvou tragických nehod v Indonésii a v Etiopii.

Boeing v pátek večer oznámil, že od poloviny dubna dočasně sníží tempo výroby letounů 737 na 42 strojů měsíčně z nynějších 52. To dnes vedlo k poklesu cen akcií firmy i jejích dodavatelů.

Boeing už dříve v důsledku nehod pozastavil dodávky letounů 737 MAX zákazníkům. Podle analytiků je nyní nepravděpodobné, že by letos zákazníkům dodal více než 500 těchto strojů. Společnost Jefferies například snížila odhad letošních dodávek na 497 strojů z dříve předpokládaných 580, uvedla agentura Reuters.

 

Zdroj : ČTK