Invoitix

[quote]Rižský starosta Nils Ušakovs se stal zatím poslední obětí kauzy údajných úplatků při nákupu českých tramvají pro rižský dopravní podnik z roku 2016. Podle víkendových zpráv místního tisku byl z rozhodnutí vlády zbaven funkce kvůli podezření z podílu na finančních machinacích. Proti rozhodnutí se Ušakovs hodlá bránit soudně.[/quote]

Lotyšští vyšetřovatelé mají podezření, že tendry na dovoz českých nízkopodlažních tramvají a polských autobusů doprovázely úplatky ve výši přinejmenším 800.000 eur (přes 20 milionů Kč). Vozidla byla určena pro rižský dopravní podnik Rigas satiksme, jehož hlavním akcionářem je radnice. Šest lidí bylo loni v prosinci zadrženo v Lotyšsku, dvě osoby v Polsku.

Odvolaný starosta má v celostátní lotyšské politice značný vliv, je šéfem sociálnědemokratické strany Centrum shody (SC), kterou tradičně volí etničtí Rusové. Po propuknutí aféry se už loni stal terčem kritiky opozice, zejména lotyšské národně orientované koalice Všechno pro Lotyšsko. Její zastupitelé shromažďovali podpisy pod petici žádající Ušakovsovu rezignaci.

Lotyšská policie už koncem ledna prohledala Ušakovsovu kancelář a razii provedla i v jeho bytě. Ze starostova domu policisté podle agentury BNS odnesli pytle se zabavenou dokumentací, ale výsledky prohlídky komentovat odmítli. Ušakovs tehdy novinářům řekl, že se žádného trestného činu nedopustil a na svou funkci rezignovat nehodlá.

Jakékoli provinění politik i nyní odmítá. „Je absolutně jasné, že se obrátím na soud, a je absolutně jasné, že soud označí odvolání za nezákonné,“ řekl Ušakovs o víkendu lotyšské televizi.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP