Česko by mohlo získat na financování železničních projektů v letech 2023 až 2027 úvěry od Evropské investiční banky (EIB) do výše sedmi miliard eur, tedy zhruba 170 miliard korun. Vyplývá to z memoranda, které dnes podepsali ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS) a viceprezidentka EIB Lilyana Pavlovová. Prvních 20 až 22 miliard by ČR mohla čerpat v příštím roce, uvedl dnes po podpisu Kupka.

Prostřednictvím jednotlivých úvěrů mají být podle Pavlovové přednostně podpořeny velké projekty, jako jsou železniční koridory a uzly TEN-T, kde je infrastruktura elektrifikovaná, nebo kde je plánovaná elektrifikace do deseti let či bude infrastruktura přizpůsobená na provoz vlaků s nulovými emisemi.

„Potřeba investic do dopravní infrastruktury přesahuje momentální možnosti státního rozpočtu, a proto jsme avizovali, že je budeme doplňovat dalšími nástroji financování, jako jsou právě úvěry od EIB,“ řekl Kupka. S výhledem na výstavbu vysokorychlostních tratí podle něj chce resort s EIB spolupracovat dlouhodobě.

Po přijetí memoranda se předpokládá podpis úvěrové dohody mezi ČR a EIB a dále smlouvy mezi ministerstvem financí a Státním fondem dopravní infrastruktury. Úvěr bude poskytnutý ČR zastoupené ministerstvem financí a bude transferovaný na fond dopravy.

„Peníze z úvěru v příštím roce by měly směřovat do digitalizace a automatizace železniční dopravy, do elektrifikace železničních tratí a na podporu regionální dopravy,“ řekl Stanjura. Podle něj je účelné a hospodárné optimalizovat v současné turbulentní době dluhové nástroje státu. „S ohledem na rozkolísanost na finančních trzích totiž předpokládáme, že podmínky úvěru budou oproti standardním nástrojům státu výhodnější,“ podotkl.

Prostředky z úvěru mají být využity ke spolufinancování a doplnění zdrojů EU dostupných v programu Next Generation EU a víceletého financování v období 2021 až 2027, zejména nástroje pro obnovu a odolnost, operačního programu Doprava a nástroje pro propojení Evropy.

Rozpočet fondu dopravy počítá pro příští rok s rekordní částkou 150,9 miliardy korun. Z toho 30,7 miliardy korun mají pokrýt úvěr od EIB a dluhopisy emitované fondem.

Zdroj : ČTK