Zdroj: Pixabay.com

[quote]Vědci představili novou technologii motoru Cryopower, která může výrazně zvýšit palivovou účinnost a snížit škodlivé emise těžkých nákladních vozidel.[/quote]

Vědci z University of Brighton a průmysloví partneři Ricardo prokázali, že při skladování a vstřikování kapalného vzduchu do dvoukotoučových motorů se spotřeba paliva sníží až o 30%, zatímco výpary NOx a emise částic jsou také sníženy.

Nová technologie by umožnila dálkovým nákladním automobilům plně dodržovat omezení emisí uvnitř měst a ušetřila by dopravci tisíce liber za rok. Má také potenciální úsporu nákladů pro další odvětví poháněná naftou, včetně námořní a železniční.

Výzkumní pracovníci říkají, že zatímco současný trend pro osobní automobily je na vozidlech poháněných bateriemi. Bohužel nákladní automobily se těžko elektrifikují. Baterie by zabraly více než polovinu nákladního zatížení nákladního automobilu na dálku, což by vedlo ke zvýšení nákladů a vyžadovalo by ještě více vozidel na silnici, aby dodávaly stejné množství zboží.

Dr. Rob Morgan, lektor na Fakultě počítačů, inženýrství a matematiky, uvedl:

,,I v případě, že by se v budoucnu dosáhlo významného průlomu v technologii baterií, mohou být stále zatížení napájecí infrastruktury a napájecí sítě prohibitivní. Při jakémkoli smysluplném scénáři bude výroba nafty po mnoho let. Náš výzkum je potenciálním měničem hry.“

U zkušebních procesorů bylo dosaženo snížení spotřeby paliva o 20% oproti nejvýkonnějším nákladním vozidlům a snížení o 30% oproti průměrné flotile.

Výzkumníci odhadují, že nový motor by mohl přinést odhadované úsporu paliva ve výši 9 000 liber ročně na nákladní automobil.

Morgan uvedl:

,,Tento znovuzískaný motor s děleným cyklem může dosáhnout světové úrovně tepelné účinnosti, která by v dlouhodobém horizontu výrazně omezila využívání fosilních paliv v krátkodobém až střednědobém horizontu a poptávku po drahých obnovitelných palivech.“

Byla zřízena nová společnost Dolphin N2, která plánuje uvedení technologie na trh v příštích několika letech.

Celý článek v originálním znění si můžete přečíst ZDE

Zdroj: commercialfleet.org

DPP