Zdroj: Freeimages.com

[quote]Autobusový dopravce ČSAD BUS Uherské Hradiště, který mimo pravidelné autobusové dopravy v okrese zajišťuje i MHD v Uherském Hradišti, Starém Městě a Kunovicích, loni hospodařil se ziskem 151.000 Kč. Předloni vykázal zisk o 1,08 milionu korun vyšší. Výnosy společnosti meziročně vzrostly o 20,72 milionu na 196,73 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na webu dopravce.[/quote]

Na hospodářském výsledku se podle vedení společnosti negativně podepsala především rostoucí cena nafty, která byla loni průměrně o deset procent meziročně vyšší. Dopravce tak za ni meziročně zaplatil o více než tři miliony korun víc. Spotřeba nafty byla zejména v důsledku chladnější zimy vyšší než předloni. Pravidelná autobusová doprava se navíc potýkala s klesajícími tržbami z jízdného.

Dopravce loni obdržel dotaci na autobusovou dopravu 97,22 milionu korun, předloni to bylo 77,25 milionu Kč. Díky navýšení dotace od Zlínského kraje firma podapsala kolektivní smlouvu, která garantovala nárůst mzdy u řidičů o více než 25 procent. Průměrná mzda ve společnosti se i díky tomu zvýšila z předloňských 23.304 korun na 29.780 korun. Loni pro ČSAD BUS Uherské Hradiště pracovalo 175 lidí, o jednoho více než v předcházejícím roce.

Firma na konci loňského roku provozovala 123 autobusů, o dva více než předloni. Jejich průměrné stáří bylo 9,3 roku. Vzhledem ke stárnoucímu vozovému parku společnost loni pořídila osm nových autobusů Iveco Crossway.

Akciová společnost ČSAD BUS Uherské Hradiště vznikla v roce 2007 odštěpením od ČSAD Uherské Hradiště, jež se věnuje nákladní automobilové dopravě. Loni provozovala sedm linek MHD, 32 vnitrookresních linek, deset meziokresních linek, po jedné lince mezinárodní a dálkové a dvě linky zvláštní linkové dopravy. Majoritním vlastníkem dopravce je společnost UHATRANS z Uherského Hradiště.

Zdroj: ČTK

DPP