Ministerstvo dopravy připravuje pro případ, že by neuspělo s připravovaným rozkladem proti rozhodnutí antimonopolního úřadu zrušit mýtný tendr, nová náhradní řešení pro mýtný systém. Ministerstvo tím chce předejít kolapsu systému po skončení současné smlouvy s firmou Kapsch. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Jakub Stadler. Připravované varianty ministerstvo nespecifikovalo.

V dubnu představil ministr dopravy v demisi Dan Ťok vládě rozbor tří náhradních řešení, zásadním problémem však byl dlouhý termín jejich přípravy. Ministerstvo se proto snaží najít jiná řešení, které by eliminovaly riziko výpadku výběru mýta. Stadler ale připomněl, že současný tendr trval dosud zhruba 18 měsíců a nový provozovatel potřebuje pro zavedení svého systému dalších alespoň 14 měsíců. Najít vhodné řešení, které by bylo možné implementovat během zhruba roku a půl, tak může být komplikované, dodal. Ministerstvo proto preferuje dokončení současného tendru a připravuje rozklad proti rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Další rozpracované varianty ministerstvo neupřesnilo. Ve hře tak může být i opětovné prodloužení současného kontraktu s firmou Kapsch. Ta provozuje mýto v Česku od roku 2007. Původně desetiletá smlouva byla před dvěma lety prodloužena do konce roku 2019.

Vzhledem ke krátkému času, který by v případě pravomocného rozhodnutí ÚOHS ministerstvu zbýval, je nereálné, že by stát trval na rozšiřování zpoplatněných úseků na silnicích 1. třídy. S rozšiřování nepočítaly ani již představená řešení. Vláda by tak nejspíš musela revokovat rozhodnutí předchozího kabinetu Bohuslava Sobotky o rozšíření zpoplatněných úseků.

Starší varianty z dubna počítají se spuštěním mýtného systému nejdříve v srpnu 2021, tedy více než půl roku po skončení současného kontraktu s Kapschem. Jedna z variant počítá s úlohou státu, jako provozovatele systému. Stát by vytvořil vlastní organizační složku nebo státní podnik, které by měly systém na starosti. Dalším řešením je nový tendr na mýtný systém. Technologicky neutrální zakázka by v mnohém vycházela ze současného tendru, ovšem upravovala by sporné části, které napadl ÚOHS. Třetí variantou je nový tendr na provozovatele současného systému. Mýto by tak nadále fungovalo prostřednictvím mikrovlnné technologie.

V tendru na provoz mýtného systému po roce 2019 zvítězilo konsorcium společností Czech Toll/Sky Toll. Ve středu tendr zrušil ÚOHS. Ten ministerstvu vyčetl zejména rozšíření zpoplatněných úseků, které je podle úřadu stanoveno neurčitě, a také způsob předávání zadání tendru jednotlivým uchazečům.

Zdroj: ČTK