[quote]Organizátoři veletrhu Drinktech Mnichov vydali zajímavou zprávu, která vznikla na základě společné studie VDMA a manažerské poradenské společnosti McKinsey & Company. Cílem byl průzkum vývoje digitalizace portfolia produktů a služeb v průmyslu, včetně průmyslu nápojového.[/quote]
Studie uvádí, že podíl příjmů z využití nových digitálních platforem a služeb s přidanou hodnotou je zatím pouze asi 0,7 procenta (asi 6 miliard eur). Tento trend kopíruje i průmysl nápojový. Studie společnosti Siemens o potravinářském a nápojovém průmyslu však očekává, že v příštích pěti letech dosáhnou investice do digitalizace 567 miliard dolarů. Trendem je využití tzv. digitálních dvojčat, řešení blockchain, umělé inteligence a robotické technologie.
Digitální dvojče
Některé z digitalizačních nástrojů jsou zvláště vhodné právě pro nápojový průmysl. Vezměme si například digitální dvojče. Díky digitální simulaci nápojového automatu a integraci jeho dat do softwarových nástrojů lze funkce testovat v reálném čase, než je stroj postaven. Digitální dvojče předchází zároveň případným prostojům výroby. Kromě toho mohou být procesní data sdílena s dalšími zapojenými subjekty. Před údržbou může výrobce simulovat skutečné výrobní podmínky a přizpůsobit intervaly údržby skutečnému zatížení stroje.
Krones je jedním z příkladů společnosti, která v současné době využívá řešení digitálních dvojčat. Tento výrobce strojů a technologií například pomocí nich simuluje a vypočítává polohovací výkon tříramenných robotů v procesu výroby. To umožňuje provádět vylepšení diagnostiky stavu během probíhajícího provozu, a to i bez přístupu k fyzickému zařízení.
Technologie blockchain
Tento softwarový systém kombinuje data v nezměnitelných seznamech pomocí metody zabezpečené proti padělání (distribuovaná účetní kniha) a dokáže porozumět celému dodavatelskému řetězci produktů. Blockchainová řešení jsou již dnes využívána, zejména pro ověřování autenticity produktů. Odborníci v oboru předpovídají, že by to mohlo do roku 2024 přinést úspory ve výši 31 miliard USD – to vše zlepšením sledovatelnosti dodavatelského řetězce, zkrácením potřebné doby a zjednodušením procesu svolávání.
Technologie blockchain je zvláště užitečná pro surový slad. Belgická skupina Beer Group AB InBev nedávno oznámila spotřebitelům piva Leffe ve Francii, že od roku 2021 mohou pomocí QR kódu zjistit původ sladovnického ječmene a jeho výrobní proces. Původně měl sloužit k propojení chovatelů obilí na severu Francie se sladovnami v belgických Antverpách a pivovarem Stella Artois v belgické Lovani. AB InBev očekává, že tato technologie bude přínosem nejen pro spotřebitele, ale také pro zemědělský průmysl a jeho ekologickou stopu. Řešení blockchain se bude v nejbližší době využívat i u Sake, tedy tradičního japonského rýžového vína.
Umělá inteligence
Umělá inteligence (AI) může také hrát působivou roli v dalším vývoji digitálních řešení pro nápojový průmysl. Mezioborová studie Fraunhoferova institutu pro průmyslové inženýrství IAO s více než 309 společnostmi ukazuje, že 75 procent dotázaných společností se v současné době zabývá umělou inteligencí a 16 procent ji již využívá. Například AI již vygenerovala 70 milionů receptů na výrobu whisky.
Mackmyra, švédská palírna na whisky, ji využívá k automatizaci náročného aspektu přípravy receptů. Lihovar kombinuje modely strojového učení a výpočtové algoritmy prostřednictvím datového cloudu a vypočítává nové kombinace komponent receptů. Tím doufá, že společnost nabídne spotřebitelům inovativní příchutě whisky. Umělá inteligence může také pomoci předcházet plýtvání potravinami. Sponzorovaný projekt v současné době využívá AI k výzkumu metod snižování plýtvání potravinami až o 90 procent.
Robotika a inteligentní provozy
Výzkumný tým Fraunhoferova institutu pro procesní inženýrství a balení IVV v Drážďanech vyvinul dva typy modulárních čisticích robotů ve spojení s umělou unteligencí. Jeden projíždí výrobním závodem pomocí dopravníkového pásu a čistí jej zevnitř, druhý čistí podlahy, stropy a stěny místnosti i exteriéry výrobních strojů. Výsuvné robotické rameno s čističem paprsků dosáhne také do výše položených oblastí. Toto mobilní modulární zařízení řídí autonomně výrobní halou. Instalované senzory určují úroveň nečistot a přizpůsobují parametry čištění, jako je tlak a množství čisticí pěny.
Nejenom tyto, ale i další trendy by měli být presentovány na dalším ročníku drinktec 2021 (4. až 8. října 2021) v Mnichově.
Zdroj : SYBA