[quote]Českotřebovská společnost CZ Loko dodala do Itálie pět posunovacích lokomotiv řady EffiShunter 1000. Používat je bude firma patřící do skupiny národního dopravce Gruppo Ferrovie dello Stato Italiane, uvedl zástupce CZ Loko Zdeněk Zuntych. Zakázka za zhruba 200 milionů korun má pro výrobce lokomotiv i další velký význam.[/quote]

,,Ačkoliv CZ Loko dodalo na italský trh bezmála 60 lokomotiv různých řad, jednalo se vždy o modernizace. Nyní se poprvé povedlo uspět s novostavbou, splňující náročné evropské normy TSI,“ uvedl generální ředitel společnosti Josef Gulyás.

Lokomotivy se budou využívat především v posunovací službě důležitých logistických center v Miláně, Ravenně a Livornu. Od konce roku 2018 se plánuje jejich nasazení i při traťové službě.

Pro výrobce bylo důležité získání jak typového schválení od Drážního úřadu, tak mezinárodně uznávaného certifikátu TSI, který vozidlu udělil Výzkumný Ústav Železniční jako notifikovaná osoba. Tento dokument umožňuje zrychlené schválení ve všech zemích Evropské unie, neboť prokazuje shodu produktové řady EffiShunter 1000 se zásadními evropskými normami.

,,Díky tomu už není nutné v jednotlivých zemích provádět schvalovací řízení v plném rozsahu, ale jen v rámci národních specifik,“ uvedl Gulyás.

Firma CZ LOKO se zaměřuje na výrobu, modernizaci a opravy lokomotiv. Základní portfolio posunovacích lokomotiv EffiShunter tvoří pět řad, které doplňuje elektrická traťová lokomotiva EffiLiner a speciální drážní vozidla. Koncem minulého roku se společnost CZ Loko stala vlastníkem Letohradských strojíren.

Zdroj: ČTK